Batman’da onbinlerin katıldığı mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Suruç’ta yaşananlar, HDP’nin büyüdüğünü gören AKP hükümetinin ne kadar sıkıştığının bir kanıtıdır. Ancak, halkımız bu zulmü unutmaz. Bunun hesabını seçimde AKP’yi sandığa gömerek vereceğiz” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Batman’da onbinlerce yurttaşın katıldığı mitingde konuştu. Sloganlar eşliğinde sahneye çıkan Buldan, halkı zafer işareti yaparak selamladı. Kitlenin “Batman sizinle gurur duyuyor” sözlerine Buldan, “Batman halkı, başım ve gözümün üstüne geldiniz. Hoş geldiniz. Hepinizi sevgiyle selamlıyorum” diye karşılık verdi.

Buldan’ın konuşmasından satır başları şöyle: “Değerli halkımız. Sevgili kadınlar ve gençler. Mardin’in yiğit evladı ve şehit düşen Sevgili Mehmet Sincar’ı rahmetle anıyorum. Onun şahsında Batman’da Türkiye’nin dört bir yanında faili meçhule giden binlerce yoldaşımın önünde saygıyla eğiliyorum. Buradan aday olarak gösterdiğimiz andan itibaren sizlerin iradesi olması engellenen İdris Baluken’e binlerce selam gönderiyorum. Sevgili Yüksekdağ ve Demirtaş’ın selamlarını getirdim. Onlar aramızda olmayabilir. Dört duvar arasına atmış olabilir. Ancak, onlar bilmeli ki Batman’da, Kürdistan’da ve Türkiye’nin her tarafından binlerce Demirtaş var.

BU ÜLKENİN TARİHİ HEP ACILAR VE KATLİAMLAR DOLU

Onlar cezaevindeler ama onların iradesi bu meydanda. Sevgili Batmanlılar cezaevlerinde de mücadelemiz sürüyor. Tıpkı burada olduğu gibi. Özgürlük ve eşitlik mücadelesi. Yüzyıllar önce zindanlara attıkları insanlar üç kibrit çöpüyle zindanları aydınlattıysa, sizin gözlerinizdeki bu ışık da Türkiye’yi aydınlatacak. Bugün Batman bir başka güzel. Çok moralli ve kararlı. Bugün bu meydandaki coşku, 24 Haziran’da sandıklara yansıyacak ve 5-0 yapacak. Çünkü ülkemizde yaşanan acıların en büyüğü her zaman Batman’da yaşandı. Batman, acıların kenti oldu. Analarımızın en fazla gözyaşı döktüğü bir kent oldu. Hiç bir zaman boyun eğmedi ve diz çökmedi. Her zaman onurlu bir mücadelenin onurlu bir halkı oldu. Tarihimiz boyunca çok büyük acı ve zalimliklere tanıklık etti. Tıpkı, Roboski, Afrin, Suruç’ta yaşananlar gibi. Bu ülkenin tarihi hep acılar ve katliamlar ile dolu.

BU OLAY BASİT BİR OLAY DEĞİL

En son Suruç’ta insanlarımızın boğazlarını keserek katlettiler. Ve bugün adli tıp raporu, bir kez daha bizim haklılığımızı ve gerçekliğimizi ortaya koydu. Bir insanımız, 17 bıçak darbesiyle yaşamını yitirdi. Bir insanımız, 17 kurşunla katledildi. Bu olay basit olay değil. Suruç’ta yaşananlar, HDP’nin büyüdüğünü gören AKP hükümetinin ne kadar sıkıştığının bir kanıtıdır. Ancak, halkımız bu zulmü unutmaz. Bu katliamları her zaman hatırlar. İşte bunun hesabını seçimde AKP’yi sandığa gömerek vereceğiz.

AKP İLE ACILAR ARTARAK DEVAM ETTİ

Elbette ki bu ülkede yaşanan acılar, 16 yıllık AKP hükümetinin yönetimi döneminde artarak devam etti. Zulüm, kan ve ölümden başka hiç bir şey getirmeyen AKP, HDP ve Demirtaş’ı 25 Haziran’da karşısında görecek. Yaptıkları tek bir şey var. HDP ve Demirtaş’a çamur atmak ve iftira atmak. Çamur at izi kalsın anlayışıyla meydanlarda dolaşan Erdoğan, ‘Bu parti bu kadar fukara bir parti mi Demirtaş’ı aday gösteriyor.’ Demirtaş’ın sizin gibi ayakkabı kutuları, hanları, sarayları yok; dünyaya saraylardan bakmıyor. Onun tek bir şeyi var eline aldığı sazı var ve söylediği türküsü var. Halkı var. Batmanlısı, Hakkarilisi, Ağrılısı ve Amedlisi var. Türkiye’nin her yerinde gönülden bağlı yoldaşları var. İşte onun için aramızdaki bu. Bizler ve sizler arasındaki fark. Halkımız yoksul bir halk. Ama bu yoksulluğun yanında bu dünyanın en büyük zenginliği olan gönül zenginliği var. Halkına bağlı gönül zenginliği var. Biz fakiriz, kadını ve genciz, ama onurluyuz. Sizler kadar ezik değiliz.
ONLARA GÜLE GÜLE DİYECEĞİZ

İşte bunun için bize her gün bir iftira atan AKP hükümeti ve Erdoğan’a en büyük dersi Batman halkı verecek. Size inanıyoruz ve güveniyoruz. Bunu kendi geleceğimiz için yapacağız. Batman halkının yaşadığı sıkıntıları biliyoruz. Ama onların halkın sorunları ile ilgilenme gibi bir derdi yok. Tek derdi var, o da kendi geleceklerini ve çıkarlarını korumaktır. Yandaşlarının cebini doldurmaktır. Sadece 4 günleri kaldı. Onlara güle güle diyeceğiz.

ÇÖZÜMÜ TÜRKİYE HALKI GETİRECEK

Batman halkı sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirecek. Batman halkı barış istiyor, özgürlük istiyor, kardeşlik istiyor. Ama onların anlayışında savaştan başka bir şey yok. Yıldırım, ‘Bir kez daha çözüm yok’ dedi. Sayın Yıldırım çözüm olacak ama siz göremeyeceksiniz. Çünkü 25’in de gidiyorsunuz. Biz çözümü Türkiye halkı getirecek. Türk ve Kürt halkının kardeşliği getirecek. Çünkü biz Mazlumlara, Hayrilere, Orhan Doğanlara, Vedat Aydınlara söz verdik.

ONLARI BARAJ ALTINDA BIRAKIN

Ne yapacaksınız biliyor musun? Onlar Hasankeyfi nasıl sular altında bıraktıysa, sizler de onları baraj altında bırakacaksınız 24 Haziran’da. Çünkü onlar sizlerin iradelerinizi yok saydılar. Belediye eşbaşkanlarını görevlerden aldılar, kayyum atadılar. Çiçek diken belediyemiz yerine onlar beton döküyor. Onları, Erdoğan’ın açtığı kıraathanelere göndereceğiz. Kıraathanelerde kayyumluk yapacak. Onların kayyumlukları 24 Haziran’a kadar devam edecek.

TABUTLARIN GELMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Fazla zamanımız kalmadı. Sadece 4 günümüz var. Kararsız kesimlere mutlaka çağrımızı yapacağız. Kararsızlar şimdiden kararını vermelidir. Kullanacağınız oy ile ya aydınlıktan ya da karanlıktan yana tercih yapacaksınız. Ya zalimden ya da mazlumdan yana yapacaksınız. Eminim ki, tercihiniz aydınlık, barış ve özgürlükten yana olacaktır. Ne asker, ne polis ne gerilla ne bir insanımızın yaşamını yitirmesine izin vermeyeceğiz. Bu ülkede, artık tabutlar gelmesine izin vermeyeceğiz. Türk ve Kürdün, Alevi Sünni’nin, Ermeni ve Süryani’nin, kadın ve gencin bu ülkede özgür bir şekilde yaşamanın olanaklarını sağlayacağız.

ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN

OHAL ile işinden atılanlarının işlerine dönmesini sağlayacağız. Bu bir rüya değil gerçek bir zaman dilimidir. Onun için 24 Haziran önemlidir ve kıymetlidir. Elinizi vicdanınıza koyun. Bu ülkenin geleceğinin karartmasına izin vermeyeceğiz. Onların hırsızlıkları meşhur ama buna asla izin vermeyeceğiz. Ankara’dan buraya gelenler arkanıza bakmadan Ankara’ya gideceksiniz. Çünkü Batman halkı kararı vermiş. 5 vekil çıkaracak. Heveslerini kursaklarında bırakacağız. Batman halkı onurludur dedik. Sizlere güveniyoruz ve inanıyoruz. Sadece parlamento değil sevgili Demirtaş’ı cumhurbaşkanı yapmaya hazırlanacağız. Bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a. İşte bu oylarımızla HDP ve Demirtaş ile aydınlık, özgür ve eşit bir geleceği hazırlamamızın zamanıdır. Hepinize başarılar diliyor. Yolumuz açık olsun.” (Kaynak: Mezopotamya Ajans – Fotoğraflar: Civan Değer)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...