Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kobani düştü, düşecek” sözlerine atıfta bulunan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Şimdi buradan söylüyorum AKP düştü, düşecek. Az kaldı, sabredeceğiz, 13 günümüz var” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan seçim çalışmaları kapsamında Urfa’ya geldi. Merkez Karaköprü ilçesi otoban girişinde kalabalık bir kitle tarafından karşılanan Buldan, araç konvoyu ile Birecik ilçesine geçti. Birecik Gün Işığı Tesisinde karşılanan Buldan, yoğun ilgi arasında seçim bürosuna geçti. Burada halka seslenen HDP’nin Urfa adaylarından Aliye Kızıldamar, AKP’nin 16 yıllık iktidarında halka ölüm, zulüm, fakirlik getirdiğini söyledi.

‘URFA YOKSULLAŞTIRILDI’

Kızıldamar’dan sonra konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Türkiye halklarının yüzyıl belirleyecek geleceği oylayacağını belirtti. 16 yıllık AKP hükümetinin ülkeye zulüm, kan ve gözyaşından başka bir şey getirmediğini söyleyen Buldan, “24 haziran tarihi artık buna son vereceğimiz bir tarih olacaktır. AKP hükümetinin yandaşları dışında kazandırdığı başka bir kesim yoktur. Urfa toprakları bereketlidir. Ancak ne yazık ki verimli topraklar olmasına rağmen bu verimli toprakları kullandırtmayan bu zihniyet, Urfa halkına yoksulluğu dayattı. Urfa halkı bu verimli topraklardan yararlanamadı. Büyük kentlere göç etmek zorunda kaldı. Her gün işçilere ırkçı saldırılar yapılan bir dönemdeyiz. Daha dün Ankara’da sadece Kürt olduğu için bir işçiye ırkçı saldırı yapıldı. Bu ırkçı saldırı elbette ki AKP hükümetinin bugün Türkiye halkını kutuplaştırmasından geçiyor” diye konuştu.

‘HESABINI SORACAĞIZ’

Suruç, Ankara, Roboski, Ankara katliamlarını yaşadıklarını sözlerine ekleyen Buldan, şöyle seslendi: “Unutmayacağız, unutturmayacağız. İşte Suruç katliamı aydınlanmadığı için hemen arkasından Ankara katliamı gerçekleşti. Ankara katliamı aydınlatılmadığı için bugün hala bu ülkede katliamlar yaşanıyor. HDP olarak söz veriyoruz, toprağın altına düşen her bir canımızın her bir evladımızın hesabını AKP hükümetinden soracağız.”

‘AMAÇLARI İŞİD BAYRAĞI ÇEKMEK’

Kürt halkının inkar edildiği, tanınmadığı, görülmediği sürece birlik ve beraberliğini güçlendireceğini dile getiren Buldan, “24 Haziran’da en büyük dersi seçim sandıklarında vereceğiz. Onlar bizi tanımadılar, görmediler, duymadılar. Bizi tanımadıkları için milletvekillerimizin vekilliğini düşürdüler. Ancak bugün milyonlarca Osman Baydemir, İbrahim Ayhan, Dilek Öcalan var. Onlar bizim vekillerimizin vekilliğini düşürdüler, biz de buradan Urfa halkına söz veriyoruz ki biz de onların iktidarını düşüreceğiz. ‘Kobani düştü’ diyen anlayış çıkan olaylarda 54 yurttaşın yaşamını yitirmesinden Selahattin Demirtaş’ı sorumlu tutuyor. Ancak kendisi de çok iyi biliyor ki, o olaylar kendisinin sözleriyle başlayan olaylardır. Onların amacı bu sınırlara İŞİD bayrağını çekmektir. Ancak Kürt halkı buna izin vermedi. Kürt halkı bundan sonra da izin vermeyecek” dedi.

‘AKP DÜŞTÜ DÜŞECEK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kobani düştü, düşecek” sözlerine atıfta bulunan Buldan, sözlerini şöyle noktaladı: “Şimdi buradan söylüyorum AKP düştü, düşecek. Az kaldı, sabredeceğiz, 13 günümüz var. 13 gün sonra AKP zihniyetinden de, Recep Tayyip Erdoğan’dan da kurtulmanın zamanı gelecek. Hep birlikte göndereceğiz onları. Onlar barışa dair ne yaptıksa inkar ettiler, barış sürecini sabote ettiler. Bugün burada Sayın Öcalan’ı anmadan geçmek olmaz. Barışa, özgürlüğe, demokrasiye olan katkısıyla büyük emeği büyük çabası olan Sayın Öcalan üzerinde ağırlaştırılmış bir tecrit var. 3 yıldır Sayın Öcalan üzerinde ağırlaştırılmış bir tecrit var. bununla birlikte Kürt halkını cezalandırıyorlar. 24 Haziran’da Sayın Öcalan üzerindeki tecridi de hep birlikte kaldıracağız.”

Buldan, Birecik’ten sonra Suruç’a geçti. (Mezopotamyaajansi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...