GAZETE SOKAK – Partisinin Van’da toplanan Meclis grubunda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, cenaze törenlerine katılan vekillerine dönük açılan soruşturmalara tepki göstererek, “Hayatını kaybeden insanlarımızın aileleriyle birlikte olmaya devam edeceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yeni görevlendirmeler ve önümüzdeki sürecin politik çizgisini belirlemek amacıyla Van’da gerçekleştirdiği kamp ikinci gününde devam ediyor. Dün kadın milletvekillerinin bir araya gelmesiyle başlayan kampın ikinci gününde ise eş genel başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin başkanlığında tüm milletvekilleri toplandı.

Mezopotamya Ajans‘ın haberine göre; kamp ve önümüzdeki sürece ilişkin yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, HDP’den Hakkari milletvekili seçilen ve tahliye edilmeyen Leyla Güven’in tahliye edilmesi gerektiğine işaret ederek, “Leyla güven siyasi bir kararla rehin tutuluyor. AKP iktidarının bizlere yönelik politikalarının sonucudur. Sandık iradesine saygı göstermeyenler, halka hesap verecektir. Siyasetin önündeki baskıların bir an önce giderilmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘YOL HARİTASI VE POLİTİK HAT BELİRLEYECEĞİZ’

Ardından partisinin kampına ve gündeme dair gelişmelere ilişkin konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Van’da olmaktan gurur duyduklarını belirterek, HDP olarak ilk defa 24 Haziran seçimlerinden sonra grup olarak bir araya geldiklerini söyledi. Buldan, “Kadın grubuyla yaptığımız toplantı ve genel toplantılarımızla birlikte önümüzdeki sürece dair yol haritası ve politik hat belirlemek için bir araya geldik. Seçim sürecinde OHAL koşullarında yaşadığımız sıkıntılar, 24 Haziran’da elde ettiğimiz büyük başarıyı değerlendireceğiz. Bundan sonra ne yapacağımız önemli. Türkiye halkları, ne yapacağımızı bekliyor. HDP’nin bundan sonra sürece nasıl müdahil olacağını bekliyor. 3 günlük toplantı döneminde belirleyeceğimiz yol haritası, halklarımızın ve Türkiye’nin geleceği açısından oldukça önemlidir” dedi.

’33 İNSANIMIZI ANMAK BİZİM GÖREVİMİZ’

Suruç’ta 33 gencin öldürülmesinin yıldönümünü hatırlatan Buldan, “Dün 20 Temmuz Suruç katliamının yıl dönümüydü. İnsanlarımız, 33 insanımızı anmak üzere Ankara ve İstanbul’da bir araya geldiler. Yaşamını yitiren insanlarımızı anmak istediler. Anmalara Ankara ve İstanbul’da müdahale ile cevap verildi. Arkadaşlarımız gözaltına alındı. 33 insanımızı anmak bizim en büyük görevimiz. Onlar aramızda olmasalar bile, sıcak sevgileri, güler yüzleri var olacaktır. 33 insanımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız bir an önce serbest bırakılmasını ifade ediyoruz” diye konuştu.

‘HDP HALKLARIN UMUDUDUR, YARINIDIR’

24 Haziran seçim sonuçlarının demokratik siyaseti tasfiye etmek isteyen faşist bloğa karşı, halkların demokratik çıkışı olduğunu ifade eden Buldan, şöyle devam etti: “Halkımız bundan sonraki süreç açısından demokratik parlamenter sistemde ısrarcı olmuşlardır. Özgürlüğü esas alan politik duruş ortaya koymuşlardır. HDP’siz bir parlamento, siyasetin olmayacağı gerçeğini açığa çıkarmıştır. 15 Temmuz 2016’dan bu yana ülke darbe koşulları ile yönetilmeye çalışılıyor. AKP iktidarı darbe koşullarını kendi lehine çevirerek, her türlü haksızlık ve hukuksuzluğu Türkiye halklarına dayatmıştır. KHK rejimi, kayyumlar, milletvekili arkadaşlarımızın tutuklanması, vekilliğinin düşürülmesi, hukukun askıya alınması darbe olarak karşımıza çıkmıştı. 24 Haziran’da bu koşullara girdik ve barajı aştık. Bu büyük bir başarıdır. Eksikliklerimizi, yetmezliklerimizi masaya yatıracağız. Yoğun bir çalışma içerisinde gireceğimizi belirtmek isteriz. HDP halkların umudur ve yarınıdır. Bu bilinçle hareket edeceğiz.”

‘SAVAŞA KARŞI BARIŞI SAVUNACAĞIZ’

Bundan sonraki sürecin zorlu bir mücadele dönemi olacağının altını çizen Buldan, HDP’nin demokratik muhalefeti yükseltmesi gereken bir sürecin önlerinde olduğunu belirtti. Demokratik parlamenter sistem, çoğulcu bir anayasanın takipçisi olacaklarını söyleyen Buldan, savaşa karşı barışı savunacaklarını belirtti. Toplumsal cinsiyet eşitliği sürecini başlatacaklarını ifade eden Buldan, kadın erkek eşitliğinin AKP hükümeti tarafından görmezden gelindiğini, kadınların yıllarca AKP hükümeti döneminde yaşadığı haksızlıklar ve eşitsizliğin gözler önüne serildiğini söyledi. Buldan, kadın, çocuk ve engelli haklarını savunmak kendileri için bir görev olacağını ifade etti.

Barışçıl bir dış politikayı esas alacaklarını söyleyen Buldan, “Dış politika ile arasındaki çıkmazın bir an önce giderilmesi, Türkiye hükümetinin AKP hükümetinin büyük bir payı olduğunu belirtmek istiyoruz. Bundan sonraki dönemde HDP olarak daha uzlaşıcı, müzakereci dış politikanın esas alınması noktasında sorumluluk elde edeceğiz. Zor bir döneme giriyoruz. Büyük bir mücadele vereceğiz. Kürt halkının, Alevi toplumunu, gençlerin, kadınların ve çocukların umudu HPD’dir. Bundan sonra Kürt halkının, Türkiye halklarının, Alevi toplumunun, kadınların, gençlerin, LGBT-İ’lerin yanında olacağımızı vurgulamak isteriz” diye konuştu.

LEYLA GÜVEN’İN TUTUKLULUĞU

DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in halen cezaevinde olduğunu hatırlatan Buldan, “Hakkari halkının kendisine temsilci olarak belirlediği Leyla Güven’in halen rehin olarak tutulduğu bir dönemde, bunu kabul etmediğimizi belirtmek istiyoruz. Leyla Güven’in bir an önce tahliye edilmesi, Hakkari halkıyla bir araya gelmesi ve parlamentoda bulunması gerekiyor. HDP’nin özgürlük taleplerine AKP iktidarı baskıcı ve zulüm politikalarıyla bir kez daha yanıt vermeye çalışacaktır. Bizler güçlü olduğumuzu biliyoruz. Kadınların, gençlerin, engellilerin bizimle olduğunu biliyoruz. Biz Türkiye halklarına, Kürt halkına, kadınlara ve gençlere güveniyoruz. Türkiye halkları savaş istemiyor. Türkiye halkları barıştan ve eşitlikten yana bir tavır sergiliyor. Üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz. Büyük bir mücadele sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

CENAZE TÖRENLERİNE SORUŞTURMA

HPG’lilerin cenaze törenine katılan HDP’liler hakkında soruşturma başlatılmasına dair de konuşan Buldan, “HDP’den seçilen milletvekili arkadaşlarımıza zorbalıklara dünden başladılar. 4 arkadaşımıza hızla soruşturma açılmasını kabul etmiyoruz. Cenaze törenlerine katılmak, bizim kültürümüzde olan bir şeydir. Bu bizim en büyük görev ve sorumluluğumuzdur. İnsanların yaşamını yitirmemesi için yürüttüğümüz büyük bir mücadele var. Bu çatışmalı süreçte insanlar hayatını kaybediyorsa, insanlarımızın aileleri ile birlikte olmak bizim sorumluluğumuzdur. Bundan sonra da bunu yapacağımızı belirtmek istiyoruz. Ailelerimiz sahipsiz değildir. Milletvekili arkadaşlarımız kentlerinde en ufak üzüntüye ortak olması, en büyük sorumluluğumuzdur. Yürüteceğimiz mücadele mutlaka önemlidir ama insanlar halen yaşamını yitiriyorsa, ailelerin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘İNSANLAR İŞKENCEDEN GEÇİRİLDİ’

Van’da yaşanan çatışmanın ardından bir ailenin 6 üyesine yapılan işkenceyi hatırlatan Buldan, “Bu durum AKP’nin bundan sonrada yürüteceği politikaların göstergesidir. Aile yoğun işkencelerden geçirildi. Bu ülkede adalet ve hukuk varsa gereğini yerine getirir. ‘Sıfır tolerans’ dediğiniz bir dönemde insanlar halen işkenceden geçiriliyorsa, HDP olarak bunu kabul etmediğimizi, insanlarımızın hukuki ve siyasi olarak yanlarında olacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

HDP Meclis Grubu toplantısı daha sonra basına kapalı bir şekilde etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...