GAZETE SOKAK – ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ellen Lord, Türkiye ile olan ilişkilerini F-35 konusu ve diğer faaliyetlerde ayrı tuttuklarını söyledi. Ellen, “Türkiye bir müttefiktir. Bizim için stratejik bir ortaktır. Dolayısıyla her zaman konuşmaya devam ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması konusunda ABD’den dikkat çeken bir açıklama geldi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Müsteşarı Ellen Lord, askeri alım ve tedarik süreçleri konusunda Bakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile ABD arasındaki F-35 krizine ilişkin soruları da yanıtladı.

Türkiye’nin F-35 programı kapsamında ürettiği 900’den fazla parçanın üretimine ilişkin soru üzerine Lord, “Bu 900’den fazla parçanın tamamı başlangıçta ABD’de üretilecek” dedi. Lord, parçaların üretimi konusunda bir yıla yakındır çalışma yaptıklarını ve Türk şirketlerinin Mart 2020’ye kadar program için parça üretmeye devam edeceğini belirtti.

Müsteşar Lord, parçaların ABD’deki hangi şirketlerce üretileceğine ilişkin soruyu ise yanıtsız bıraktı.

Lord, mülkiyeti Türkiye’ye ait uçakların halen Luke Hava Üssü’nde olduklarını ve akıbetleriyle ilgili “çeşitli yol haritaları üzerinde” çalışmaya devam ettiklerini de söyledi.

Türkiye’nin resmi olarak programdan çıkarılmasının ne kadar zaman alacağı sorusu üzerine Lord, “Üretimin devamı ve ortaklığın en kapsayıcı belgesi olan Mutabakat Zaptı’nın (yeniden) geliştirilmesi konusunda çalışmalar yaptığımızdan dolayı bunun bugünden itibaren bir yıl alabileceğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

‘TÜRKİYE İLE KONUŞMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Lord, F-35 programından çıkarılmasının Türkiye’nin ABD’den diğer alımlarını etkileyip etkilemeyeceği yönündeki soruya ise, “Türkiye ile F-35 konusu ve diğer faaliyetlerimizi ayrı tutuyoruz. Bu konu açık şekilde S-400 ile F-35 sorunuydu” yanıtı verdi.

“Türkiye’nin programdan çıkarılmasının geri dönüşünün olup olmadığı” sorusuna Pentagon Müsteşarı, “S-400 ile F-35 birbiri ile uyuşmuyor. Türkiye bir müttefiktir. Bizim için stratejik bir ortaktır. Dolayısıyla her zaman konuşmaya devam ediyoruz” yanıtını verdi.

Lord, programa katılım sürecinin 2002’den bu yana kapalı olduğunu ve bu aşamada Türkiye yerine yeni bir ortakla devam edilmeyeceğini kaydetti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...