GAZETE SOKAK – Efeler İlçesi pazar esnafı üst üste gelen zamlardan kaynaklı satışlarının durduğunu dile getirdi. Esnaf Gökhan Aydın, “Daha önce 5 Liraya sattığım terliği şimdi 10 Liraya toptan alıyorum. Böyle devam ederse 2 gün sonra pazar açamayız” dedi.

Aydın’ın Efeler ilçesine kurulan semt pazarında fiyatlar cep yakıyor. Pazarcılar, zamlardan kaynaklı fiyatların ikiye katlandığını ve satışların çok düştüğünü dile getirdi.

‘HERKES 3 MAYMUNU OYNUYOR’

Uzun yıllardır pazarda terlik ve ayakkabı satan Gökhan Aydın, artık ayakkabı satamaz durma geldiğini belirtti. Ayakkabı fiyatlarının neredeyse 2 katına çıktığını anlatan Aydın, “Çünkü fiyatlar aldı başını gitti ve ben satış yapamıyorum. Yüksek olmasından dolayı alıp satma gücüde yüksek oluyor. Eskisi gibi pazarların tadı tuzu kalmadı. Doların yükselmesinden dolayı ekonomi içinden çıkılmaz bir hal aldı. Daha önce 5 Liraya sattığım terliği şimdi 10 Liraya toptan alıyorum. Fiyatlar arasında bu kadar uçurum var. Böyle devam ederse 2 gün sonra pazar açamayız. Sonuç onu gösteriyor. Fabrikada artık toptan mal alamıyoruz. Zararına satış yapıyoruz. 10 Liraya aldığımı 10 Liraya satamıyorum. Gün içinde 5 TL’ye 3 çift terlik dahi satamıyorum. Önceden sürümden kazanıyordum. Şimdi onu bile kazanamıyoruz. Ekonomik kriz var baksanız da cebimizde para yok. Daha önce 10 milyar para kazanırdık bütün ürünleri satarken şimdi 200 TL ya da 300 TL kazanıyoruz. Battık batıyoruz. Herkes 3 maymunu oynuyor, ekonomik kriz yok mu pazarların hali ortada akşam pazarı bile kazandırmıyor. Pazarlar kalabalık ama kuru kalabalık” diye konuştu.

‘YÜZDE 40 ZAM FARKI VAR’

Şarküteri tezgahı olan Hüseyin Soylu da, hükümetin ekonomik krizi yok söylemlerine tepki göstererek, halkın bu krize karşı sessiz kalmaması gerektiğini söyledi. Soylu, “Krize karşı herkeste bir durgunluk var. Düşünün artık yemek bile yiyemiyoruz. Ekonomik kriz aslında bir zincirlemedir. Kriz vatandaşı etkiliyorsa esnafı zaten etkiler. Daha önce aldığım ve sattığım ürünler arasında yüzde 40’lık bir zam farkı var. Beyaz peynirin daha önceki fiyatı 10 TL’den satıyordum, şimdi 15 TL ama satamıyorum. Peynirden peynire fiyat değişiyor. 12 TL olan bir ürünümüz şimdi 18 TL satıyorum. Ülke zaten kötü yönetildiği için suçu dolara attılar. Başkalarını önümüze sürekli günah keçisi olarak koydular. Böyle devam ederse mücadele etmekten başka çarem yok” dedi.

‘HALK PAZARI ESKİSİ GİBİ DEĞİL’

Meyve ve sebze satan Abdulhamit Sönmez ise, halkın artık alışveriş yapacak gücünün olmadığını vurguladı. Daha önce 2 kilo meyve sebze alan şimdi yarım kilo alamaz hale geldiğini anlatan Sönmez, şunları söyledi: “Kimse bir şey alamıyor pazardan. Halk pazarları artık eskisi gibi değil. Kriz var ama mevcut hükümet halka beli etmek istemiyor. Kriz yok diyenlere şunu söylüyorum; insanlar askeri ücret alıyorlar. Vatandaş 2 çocuk okutursa evini nasıl geçimini sağlayacak? Bir gün hükümet yetkilileri cebindeki para ile pazara gelsinler bakalım bir şey alabiliyorlar mı? Halkın parası yok işte kimse anlamıyor.” (MA – Ruken Demir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...