GAZETE SOKAK – İzmir’de eşiyle yaşamlarını sürdürdükleri Agora Parkı’nda bu sabah doğrum sancıları tutan Afgan uyruklu kadın, kimliği olmadığı gerekçesiyle sağlık ekipleri tarafından hastaneye götürülmek istenmedi. Çevredekilerin tepkisi sonucu ancak hastaneye kaldırılan kadının dünyaya getirdiği bebeğe ‘Barış’ ismi konuldu. Gözaltına alınan eşi ise, Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü.

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Basmane semtinde bulunan Agora Parkı, uzun süredir yaklaşık 400 mülteciye ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 2 aydır eşi Jawet Sultan ile birlikte burada kalan Afgan uyruklu 9 aylık hamile Bebegül Tacik’in bu sabah doğum sancıları tuttu. Bunun üzerine hemen sağlık ekiplerine haber verildi.

Ambulansla parka gelen sağlık görevlileri, kimliği bulunmaması nedeniyle hamile kadını hastaneye götürmek istemedi. Ancak mahalle sakinlerinin tepkileri sonucu ambulansa alınan hamile kadın, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğum Servisi’ne kaldırıldı.

BARIŞ İSMİ VERİLDİ

Burada sezaryenle doğum yapan mülteci kadın, bir erkek bebek dünyaya getirdi. Minik bebeğe ‘Barış’ adı verildi.

Afgan mülteci aileye ihtiyaçlarını karşılamakta İzmir Müzisyenler Derneği üyeleri yardımcı oldu.

Bebeğin doğduktan sonra hemen kuvöze alındığını belirten Dernek üyelerinden Kazım Altun, “Şimdilik ihtiyacı olan bir kaç şeyi ayarladık. Hemşirelere annenin sokakta kaldığını ve hemen taburcu edilirse, lohusa döneminin ve bebeğin hijyen ihtiyacının karşılayamayacaklarını söyledim. Umarız hemen taburcu edilmez. Annenin yanında refakatçi olarak bir arkadaşımız duruyor. Anneye bebeğin adının 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün arifesinde doğduğu için Barış koymalarını teklif ettim, kabul etti” dedi.

GÖZALTINA ALINAN BABA GERİ GÖNDERME MERKEZİ’NE GÖTÜRÜLDÜ

Eşi hastanede doğum yaparken ona lazım olabilecek eşyalarını almak için yeniden kaldıkları parka dönen bana Jawet Sultan ise, Basmane’de durdurulduğu polis ekiplerince kimliği olmadığı için gözaltına alındı. Yeni baba olan Afgan mülteci daha çocuğunu kucağına alamadan Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü.

Durumu bildirdikleri Mülteci-Der avukatlarının konuyla ilgilendiğini, ancak Pazartesi gününden önce baba ile görüşme yapılamayacağını belirten Altun, Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ndeki baba Sultan’ın bir an önce serbest bırakılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...