GAZETE SOKAK – Şubat 2020 TÜİK ve İŞKUR işsizlik verilerini değerlendiren DİSK-AR, pandemi sürecinde yaşanan işsizliğin raporlara yansımadığını belirterek, “Tahminimiz Kovid-19’un ilk aylardaki etkisinin 7 ile 8 milyon yeni istihdam ve iş kaybına yol açacağı yönündedir” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Şubat 2020 dönemi Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) ile İŞKUR tarafından 8 Mayıs 2020’de açıklanan işgücü verilerini değerlendirdiği raporunu açıkladı. Kovid-19’un yarattığı ekonomik depremin sonuçları, işsizlikteki artış ve istihdam kaybının yer almadığına dikkat çekilen raporda, pandeminin etkisinin ancak Haziran ve Temmuz ayında açıklanacak TÜİK Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarında görülebileceği belirtildi.

“TÜİK verileri bu haliyle bile vahim bir tabloya işaret ediyor” denilen raporda, TÜİK verilerine göre işgücü ve istihdamın birlikte düştüğü vurgulandı. Bir önceki yıla göre işgücünde 1 milyon 102 bin azalma olduğuna dikkat çekilen raporda, “Öte yandan iş aramayıp çalışmaya hazır olanların ve özellikle de ümidini kaybeden işsizlerin sayısında ciddi bir tırmanış olduğu görülüyor. Örneğin ümidini kaybeden işsiz sayısı, bir önceki yıla göre 486 bin artarak 1 milyon 107 bine yükseldi. Bu tablo işsizlerin iş arama ümidini kaybettiklerini gösteriyor” denildi.

İŞSİZLİK TAHMİN EDİLEBİLİR

İşsiz sayısının azalarak 4 milyon 228 bin kişi olarak gerçekleşse de bu durumun işgücü piyasalarında bir iyileşme anlamına gelmediğine işaret edilen raporda, aksine Türkiye ekonomisinin istihdam yaratma kapasitesi günden güne zayıfladığı kaydedildi. “İŞKUR tarafından açıklanan Nisan 2020 açık iş ve işe yerleştirme istatistikleri Kovid-19’un yaratacağı işsizlik dalgasının öncü göstergesi niteliğinde” belirtilen raporda ayrıca şunlar yer aldı: “İŞKUR verilerine göre; Nisan 2020’de açık işler bir önceki aya göre 114 bin 888 azalarak 52 bin 418’e geriledi. Açık işlerde yaşanan azalma yüzde 68,7 oranında. Bu durum Kovid-19’un yaratacağı depremin öncü göstergesi niteliğinde.”

15-16 MİLYONA ULAŞABİLİR

Şimdiye kadar açıklanan çeşitli veriler ile Kovid-19 nedeniyle yaşanacak iş/istihdam kaybının tahmini olarak hesaplanabileceği vurgulanan açıklamada, “Tahminimiz Kovid-19’un ilk aylardaki etkisinin (Mart-Nisan-Mayıs) 7 ile 8 milyon yeni istihdam ve iş kaybına yol açacağı yönündedir. Böylece Kovid-19’un ilk dönemlerinde dar tanımlı iş ve istihdam kaybının 12 milyona, geniş tanımlı işsizliğin ise 15-16 milyon civarına ulaşabileceğini tahmin ediyoruz” ifadelerine yer verildi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...