GAZETE SOKAK – Özgür Gazeteciler İnisiyatifi ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, kapatılan Özgür Ülke gazetesinin bombalanmasının 24’üncü yılında anma etkinliğinde buluşacak. Gazeteciler, bombalanan binanın önünde açıklama yapacak.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, kapatılan Özgür Ülke gazetesinin bombalanmasının 24’üncü yılında gazetenin İstanbul Kadırga’da bulunan binası (Liman Caddesi, Kadırga Parkı yanı Fatih ilçesi) önünde anma etkinliği düzenleyecek. 3 Aralık Pazartesi günü saat 11.00’de yapılacak açıklamada, bombalama sırasında yaşamını yitiren ulaştırma görevlisi Ersin Yıldız anılacak.

ANMAYA DAVET

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi ile Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, basın meslek örgütlerine ve gazetecilere anmaya katılma çağrısında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Özgür Ülke gazetesinin İstanbul Kadırga’daki binası ile birlikte, Cağaloğlu’ndaki merkez bürosu ve Ankara bürosu 3 Aralık 1994’te bombalı saldırıya uğradı. Kadırga bürosundaki ulaştırma görevlisi 32 yaşındaki Ersin Yıldız saldırıda yaşamını yitirirken, gazetenin 23 çalışanı yaralandı. Gazete sonraki sayılarını bir süre kendisiyle dayanışma halinde olan gazeteciler tarafından çıkarabildi. Sosyalist gazeteler, Özgür Ülke çalışanlarına bürolarını açtı, birçok gazeteci dayanışmaya gitti. Gazete 4 Aralık 1993’te dört sayfa çıkarken, manşeti ise “Bu ateş sizi de yakar” oldu.

Bombalanmanın üzerinden 15 gün geçmeden Özgür Ülke gazetesi, dönemin Başbakanı Tansu Çiller imzalı “gizli” ibareli bir belge yayınladı. Yayımlanan bu belgede doğrudan Özgür Ülke’nin ismi verilerek şu ifadeler yer alıyordu: “Bölücü ve yıkıcı faaliyetlere destek verecek şekilde yayın yapan basın organlarının faaliyetleri son günlerde devletin bekası ve manevi değerlerine açıkça saldırı şeklini almıştır. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne yönelik bu önemli tehdidin bertaraf edilmesi maksadıyla önlemlerin alınmasına…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...