GAZETE SOKAK – ÖGİ Sözcüsü Hakkı Boltan hakkında, yaptığı bir açıklaması gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” iddiasıyla dava açıldı. Boltan’a 6 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) Sözcüsü Hakkı Boltan’ın 2016’da Şırnak Cizre ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde bir binanın bodrum katında mahsur kalan Azadiya Welat Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş’a dair yaptığı basın açıklamasına ilişkin başlattığı soruşturmayı 4 yıl sonra tamamladı. Boltan hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla hazırlanan iddianame Diyarbakır 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

KÜRTÇE AÇIKLAMADAN HAKARET DAVASI

İddianamede, emniyet tarafından basın açıklaması sırasında alınan görüntülerin çözüm tutanağına yer verilerek, Boltan’ın Kürtçe yaptığı konuşmada, “Cizre’de büyük bir vahşet gerçekleşti. Devlet güçleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla temizlik adı altında kirli bir katliam gerçekleşmiştir. İnsanları binaların bodrum katında infaz etmekte ve terörist diye isimlendirmektedir. Devlet güçleri bir taraftan Cizre’de ve Kürdistan’ın bir çok şehrinde katliamları gerçekleştiriyor. Gerçekleştirdiği kirli katliamları örtbas etmek için de basına emir vermektedir” dediği iddia edildi.

Savcı iddianamede, Boltan’ın bu konuşmasıyla “Cumhurbaşkanına hakaret” ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun ismini vererek “Kamu görevlisine görevinden kaynaklı hakaret” suçunu işlediğini ileri sürdü.

6 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamede, Boltan hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten 1 yıldan 4 yıla kadar, “Kamu görevlisine görevinden kaynaklı hakaret”ten ise 3 aydan 2 yıla kadar toplam 15 aydan 6 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Boltan hakkında açılan davanın ilk duruşması 14 Kasım’da Diyarbakır 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

‘GAZETECİNİN ÖLÜMÜNE İLİŞKİN DEĞİL, ÇAĞRIMIZA DAVA AÇILDI’

Hakkında açılan davaya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan ÖGİ Sözcüsü Hakkı Boltan, o dönem basın açıklamasını KHK ile kapatılan Azadiya Welat gazetesinin Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş’ın Cizre bodrumlarında yaralı olduğunu haberi üzerine yaptıklarını hatırlatarak, “Gazeteciydik, yaşananları anı anına takip ediyorduk. Kamuoyu oluşturmak adına basın açıklaması yaptık. Bir gazetecinin yaralı olması biz gazeteci örgütleri için ağır bir durumdu ve sesiz kalmamız kabul edilemezdi. Yetkilileri daha duyarlı olmaya çağırıyorduk. Çok net bir açıklamaydı. Çağrımız dikkate alınmadı. Eğer dikkate alınsaydı; bugün Rohat Aktaş yaşıyor olurdu. Çağrılarımız dönemin birinci dereceden yöneticileri tarafından dikkate alınmalıydı. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na ve Cumhurbaşkanına çağrıda bulunduk. Orada bir gazetecinin öldürülmesinin yetkililerinin kendilerinde olduğunu belirttik. Eleştiri ve duyarlılık adına ve arkadaşımızı sağ salim orada çıkarmak için yapılan bir çağrıydı. Bir gazetecinin öldürülmesi dava konusu edilmedi ama bizim çağrımız dava konusu oldu. Ve bir hakaret olarak kabul edilmiş. Hakaretten öte sorumluluğa ve görevi yapmaya davetti” diye konuştu.

MA / Aydın Atay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...