GAZETE SOKAK – Uluslararası DAİŞ forumunun ikinci oturumundaki katılımcılar, DAİŞ ve bu terörü yaratan zihniyetten kurtuluş yolunun, tüm halk ve inançları güvence altına alan “özerk yönetim modeli” olduğunu vurguladı.

Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi (NRLS) tarafından Qamışlo’nun Amûdê ilçesinde düzenlenen DAİŞ konulu uluslararası forumun ikinci günü farklı başlıklı sunumlarla sürüyor. Forumun bugün gerçekleştirilen ikinci oturumunda, DAİŞ’in kültürel ve inanç boyutu ele alındı. Konuya ilişkin yapılan sunumlarda, ezilen halkların tüm halk ve inançlarının koruma altına alınabilmesi için Rojava’daki toplumsal mutabakat ve özerk yönetim tecrübesinin esas alınması gerektiği belirtildi.

Rojava Üniversitesi Sanat Fakültesi eski Başkanı Munîr Şêxî, Paris Üniversitesi’nden Mensûr Teyfûrî, Kahire Amerika Üniversitesi’nden akademisyen Dr. Amy Austin Homales, ABD Kongresi eski üyesi Thomas Garrett, HDP Milletvekili Hüda Kaya ve Din Alimleri Birliği Eşbaşkanı Mislim Mihemed Xerzî birer sunum yaptı.

‘DAİŞ KADIN KÖLELİĞİNİ AMAÇLIYOR’

Mensûr Teyfûrî, DAİŞ’in ortaya çıkışı ve verilen mücadeleye ilişkin aktarımlarda bulundu. Teyfûrî, tüm tarafların DAİŞ ile mücadelede doğru yöntemler kullanması gerektiğini ve İslam dininin çarpıtılmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

DAİŞ’in kadın yaklaşımına ilişkin sunum yapan Dr. Amy Austin Homales, DAİŞ’in köleleştirdiği kadınları batılı devletlere karşı saldırılarda kullandığını söyledi. Homales, “DAİŞ felsefesiyle kadınların bağımsızlığı ve tüm haklarını yok etmek istiyor. DAİŞ’in bir diğer başlıca amacı ise kadınları İslam hükümleri altında köle yapmaktır” dedi.

DAİŞ’in kadınların toplumdaki tüm rollerini yok ettiğini belirten Homales, tüm uygulamaların ise İslam dini adı altında yapıldığını kaydetti. Homales, DAİŞ’e katılan tüm yabancı ülke vatandaşı kadınların ülkeleri tarafından yargılanması gerektiğini vurguladı.

SURİYE KRİZİNİN ÇÖZÜMÜ

Kuzey ve Doğu Suriye’de tüm halk ve inançların ortak yaşamına dayalı yönetim sisteminin çok olumlu oluğunu söyleyen Thomas Garret, “Dünyadaki tüm ülkelerde farklı inanç ve azınlık halklar bulunuyor. Herkesin bu inanç ve halklara saygı duyması gerekir” dedi. DAİŞ’in Suriye ve Irak’taki azınlıkları yok etmeyi amaçladığını belirten Garret, “Kuzey ve Doğu Suriye’deki demokratik toplumda her yurttaşın halklarını koruması ve doğal hakları ile yaşaması garanti altına alınır” dedi.

Kuzey ve Doğu Suriye’deki tüm halk ve inançların ortak yaşamına dayalı demokratik sistemin aynı zamanda Suriye krizinin çözüm yolu olduğunu belirten Garret, “Bu sistem başarılıdır. Çözüm yolu olmalıdır. Çözüm bu sistemde olduğu gibi bireysel irade ile sağlanır, dış güçler ile değil” şeklinde konuştu.

ÇARE DEMOKRATİK İSLAM

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve Din Alimleri Birliği Eşbaşkanı Mislim Mihemed Xerzî tarafından yapılan sunumlarda ise, DAİŞ zihniyetinin yok edilmesi için demokratik İslam’ın çare olduğu vurgulandı. Sunumda ayrıca, kadınların yaşamın her alanında rollerini oynayabilmesinin önünün açılması ve İslam adı altında kadının köleleştirilmemesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Forum, DAİŞ terörünün toplumsal ve ekonomik etkilerine ilişkin Dr. Mihemed Şewqî Mihemed moderatörlüğünde Dr. Ehmed Yûsiv, Dr. Muhîb Salha ve araştırmacı Ehmed Pelda’nın sunumlarıyla devam ediyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...