GAZETE SOKAK – Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ne dönük askeri müdahale tehditleriyle birlikte İdlib’ten tahliye edilen bazı ÖSO gruplarının, Mardin Nusaybin’de yer alan ve daha önce mülteci kampı olarak kullanılan askeri karargaha yerleştirilmeye başlandığı öne sürüldü.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Operasyonları başlattık. Yakında daha kapsamlı operasyonlar yapacağız” şeklindeki açıklamalarıyla birlikte Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ne bağlı bazı yerleşim alanlarına dönük girişilen saldırılarla gözler yeniden sınırdaki hareketliliğe çevrildi. Sınırda hareketlilik gözlemlenen merkezlerden biri ise Qamişlo kentinin hemen karşısında yer alan Mardin’in Nusaybin ilçesi.

Kentin geçtiğimiz yıllarda beton duvarlar örülen sınır hattında bulunan gözetleme kuleleri oldukça hareketli. Alınan yoğun güvenlik önlemleri kapsamında sınır hattındaki zırhlı araçların eskiye oranla daha sık devriye attıkları da gözlemlendi.

‘ÖSO BİRLİKLERİ YERLEŞTİRLİYOR’ İDDİASI

Yerel kaynaklarca dile getirilen iddialara göre, yine Türkiye’nin destek verip, birlikte hareket ettiği Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı bazı birlikler kente bağlı Akçatarla (Dalê) Köyü kırsalında bulunan askeri karargaha yerleştirilmeye başlandı. Sınır hattına yakın bir noktada yer alan karargaha giriş-çıkış yapan siyah camlı otobüslerin son günlerde sayısının artması bu yönlü yorumlanıyor. İdlib ve Şehba bölgelerinden getirilip, karargaha yerleştirilen ÖSO gruplarının burada eğitildiği ileri sürdü.

MÜLTECİ KAMPI ASKERİ EĞİTİM MERKEZİ’NE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

ÖSO birliklerinin yerleştirildiği iddia edilen bu kamp, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından 2014 yılının Ocak ayında konaklama tesisi olarak kuruldu. 5 bin kişinin konaklamasına uygun bir şekilde inşa edilen kampa, ilk olarak Suriye’den göç etmek zorunda kalan mülteciler yerleştirildi.

Aynı yılın sonunda burada kalan mültecilerin Urfa’nın Viranşehir ilçesinde kurulan kampa nakledilmesiyle boşaltılan kampa, DAİŞ’in Şengal’e saldırmasının ardından göç etmek zorunda kalan Êzidîler yerleştirildi. Bir süre sonra Êzidîler de buradan Midyat’ta bulunan başka bir kampa nakledilmesiyle bu kamp yeri askeri bir karargaha dönüştürüldü. Kampın bu zamana kadar askeri eğitim merkezi olarak kullanıldığı öğrenildi. (Kaynak: MA – Ahmet Kanbal)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...