GAZETE SOKAK – Hakkâri’nin Çukurca’da 2017 yapılan ve 4 askerin hayatını kaybettiği açıklana operasyonun 8 günlük bölümüne katılan Bolu Komando Tugayı’nda görevli 48 uzman çavuş hakkında “emre itaatsizlik”ten dava açıldı. İfadeleri alınan askerler, komutanlarını suçladı.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK’ye yönelik 15 Ekim 2017’de Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde başlatılan operasyonun 8 günlük bölümüne katılan Bolu Komando Tugayı’nda görevli 48 uzman çavuş hakkında dava açtı. Sözkonusu operasyonda resmi açıklamalara göre 4 asker hayatını kaybetmiş, 6 asker de yaralanmıştı. HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM) tarafından yapılan açıklamada ise, operasyonda 19 askerin hayatını kaybettiği ileri sürülmüştü.

Operasyonun ikinci bölümünde askerlere yeniden operasyona katılmaları yönünde verilen talimata uymamaları nedeniyle “emre itaatsizlik” suçlaması yöneltildi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, hazırlanan iddianamede şu bilgiler yer aldı. Bolu 2. Komando Tugayı’na bağlı birlikler, önce operasyon için Çukurca’ya sevk edildi. Operasyonun 8 günlük bölümüne, haklarında dava açılan 48 asker de katıldı. Ancak bu süre zarfında 4 askerin yaşamını yitirmesi, 6 askerin de yaralanması üzerine Bolu 2. Komando Tugayı’na bağlı askerler, ana üs bölgesine döndü.

Yeniden “operasyon olabilir” şeklinde emir gelince askerler, “hem fiziken hem ruhen yorgun olduklarını, ayrıca 4 şehit vermiş olmaları nedeniyle de morallerinin bozuk olduğunu” söyledi. Göreve çıkmaları yönünde komutanları tarafından baskı yapılan ve hakarete uğradıklarını belirtilen bölükteki görevli askerlerin tamamı istifa ettiklerini söyledi.

Bunun üzerine Bolu Komando Tugay Komutanı birliğe gelerek, “istifa kararını geri almaları halinde haklarında hiçbir soruşturma başlatılmayacağı” sözünü verdi. 48 uzman çavuştan 18’i, bunun üzerine istifaden vazgeçti. 30 uzman çavuş ise, istifa kararında direndi.

Ancak konu kapanmadı ve soruşturmaya dönüştü. Hakkında dava açılan bir uzman çavuşun soruşturma dosyasına eklenen ifadesinde ise, 4 askerin hayatını kaybetmesi ile ilgili ciddi iddialar yer aldı.

12 Ekim 2017’de iç güvenlik harekâtı bölgesine giderken yaşadıkları kaza sonucunda bir arkadaşlarının hayatını kaybettiğini belirten uzman çavuş, yaşamını yitiren diğer 4 asker ile ilgili ise şunları anlattı: “Birinci Komanda Taburu unsurları 15 Ekim 2015 tarihinde tır, kamyon, indirme işlemini yapmış, aynı gün depolarını kurmuş ve gecesinde operasyon faaliyetlerine başlamıştır. Operasyona dinlenmeden, istirahat etmeden ve ayrıntılı bir plan yapmadan çıkan birliğimiz operasyonda şehit ve yaralı vermiştir. Ayrıntılı planlama yapılmamıştır. Operasyon emniyet tedbirlerinin hiçbiri uygulanmamıştır. Operasyon esnasında 4 arkadaşımız şehit, 6 arkadaşımızı yaralı vermemiz bizi psikolojik anlamda etkilemiştir.”

‘YÜRÜYEMEYECEK DURUMDAKİ PERSONEL HAKARETE UĞRADI’

Operasyonu icra edilirken 1800 rakımlı tepede 8 gün boyunca konuşlandıklarını anlatan uzman çavuş, savunmasında yürüyemeyecek derecede olan personelin komutanın hakaretine uğradığı, yıpranan personelin gelen helikoptere bindirilmediği belirtildi.

Uzman çavuş, savunmasında, katılmadıkları operasyon emrinin kendilerine yazılı olarak verilmemesine, komutanlarının kendilerine verdikleri izin belgesinde 24-26 Ekim tarihlerinde izinli olduklarına da dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...