GAZETE SOKAK – HDP’nin Diyarbakır’da düzenlediği mitinge katılan yurttaşlar, TSK’nin Federe Kürdistan Bölgesine düzenlediği askeri operasyona tepki göstererek, kardeşlik hukukunun geliştiği ve yasalarla güvenceye alındığı onurlu bir barış istediklerini kaydetti.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Onurlu barış için demokratik çözüm” şiarıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği bölge mitingine on binlerce kişi katıldı. Mitinge katılan yurttaşlar, barışın toplum için önemine dikkat çekti.

‘SAVAŞ YIKIMDIR’

Selma Metin, onurlu bir barışın inşası için çağrıda bulunarak, “Barışın olmadığı yerde ekonomik kriz dibe vurur. Barış insanlara hem huzur hem ilkeli bir duruş hem de kucaklamayı beraber getirdiği gibi toplumsal kalkınmayı ve ekonomide sorunun çözümünü de beraberinde getirir. Savaş ganimetini erkek alır, ama mağduriyetini kadın ve çocuklar çeker. Savaş yıkımdır. Kadın doğal bir denge olduğu için üretkendir. Doğurduğu ve büyüttüğü çocuğun ölmesini istemez. Bundan dolayı kadın her zaman barışı savunur. Savaş yıkım olduğu için doğayı tahrip eder. Doğayı tahrip etmek, kadını tahrip etmektir. Doğa eşittir özgürlük, özgürlük eşittir yaşam ve kadın” şeklinde konuştu.

‘İKTİDARLAR GELİP GEÇİCİDİR’

Federe Kürdistan Bölgesel hükümetinin, Türkiye’nin Xakurkê’ye düzenlediği operasyon tutumunu eleştiren Metin, “Asla kardeş ölümünü kabul etmiyoruz. Kabul edilmemesi gerekiyor. İktidarlar gelip geçicidir, ama kardeşler arasındaki kavga ve kutuplaşmalar çok tehlikelidir. Emperyalist ülkeler Ortadoğu’da Kürt coğrafyasını dörde bölerek kardeşi kardeşe düşman etmeye çalıştı” ifadelerini kullandı.

‘YENİ BİR ANAYASA GEREKLİ’

HDP Malatya İl Eşbaşkanı Kemal Gedik de, barıştan önce eşit ve özgür bir yaşam vurgusu yaparak, “Kardeşlik hukukunun geliştiği ve yasalarla güvenceye alındığı onurlu bir barıştan bahsediyoruz. Savaşlar her yerde yıkım, kan ve şiddet getirir. Biz savaşları şiddetle reddediyor ve barış istiyoruz. Halkların birlikte yaşadığı ve kardeşlik hukukunun geliştiği, yasaların herkese eşit işlediği, anadilde eğitimin olduğu bir barış istiyoruz. Yasaların herkese eşit olması için yeni bir sivil anayasanın yapılması gerekiyor” dedi.

Savaşın yıkım, kan ve zulüm getirdiğini belirten Gedik, KDP’ye “Birakujî”nin önüne geçmesi çağrısında bulundu.

‘ONURLU BİR BARIŞ’

Muhammed Altınkaya ise imha ve asimilasyon politikalarına karşı bir direnişin olduğunu kaydederek, demokratik ve onurlu bir barışın tahsis edileceği bir Türkiye için alanlarda olacaklarını söyledi.
Mitinge katılan Sebiha Acıoğlu da herkesin eşit ve huzur içinde olduğu bir barış istemini dile getirerek, savaştan bıktıklarını, artık bunun sona ermesi gerektiğini söyledi.

‘TECRİT KALDIRILSIN’

Hazal Yıldırım, ailesinden birçok kişinin tutuklandığını ve yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, “Kanın dökülmesini istemiyoruz. Ölümler olmasın artık. Çocuklarımız cezaevlerinden çıksın. Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılsın. Buraya gelirken bile 3-4 yerde bizi arıyorlar. Daha ne diyebilirim ki?” diye sordu.

Federe Kürdistan Bölgesinde yaşanan çatışmalara değinen Yıldırım, “Irak’taki Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan savaşı durdurmak için oraya da gidebiliriz. Biz anneler olarak barışın gelmesi için her şeyi yapabiliriz. Annelerin bu savaşın önüne geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘ÖLÜMLER OLMASIN’

Şırnak’ın Cizre ilçesinden mitinge katılan Meryem Fidan, ölümlerin önüne geçme çağrısı yaparak, “Ölümler olmasın. Barış gelsin. Bu yaşlı ve hasta halimle barış için buraya geldim. Bütün halklara yazıktır, ölümler olmasın. Mutlaka herkesin hakkını araması gerekiyor” dedi.

CİZRE’DEN BARIŞ İÇİN GELDİ

Necla Küçük ise 2 çocuğunu Cizre’deki yasak döneminde bodrumlarda yaşamını yitirdiğini belirterek, “Cizîra Botan’dan Amed’e barış için geldik. Bizim yüreğimiz yandı başka kimsenin yüreği yanmasın” dedi. Bülent Şişkin de barışın tesisi için kamuoyunu duyarlı olmaya çağırarak, barışın toplum için önemine değindi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...