GAZETE SOKAK – Bir atölyede 4 yıldır kukla yapan ve bir şeyler üretmenin kendisine bir kadın olarak büyük güç verdiğini söyleyen Yağmur Kahveci’nin amacı, Rojava’da devrimin öznesi kadınlarşa birlikte çocuklara kukla yapımını öğretmek.
Yağmur Kahveci, çocukluğundan beri kuklaya meraklı bir isim. Öyle ki bu yüzden okulunu bırakıp, merak saldığı kukla yapımını öğrendi. İstanbul Taksim’de bulunan bir kukla atölyesinde 4 yıldır kukla yapan Kahveci, ileriki dönemlerde kukla sanatını hem okullardaki öğrencilerle hem de sokak gösterileriyle halkla buluşturma amacında.
Kahveci, kukla yapma macerasını ve hayata geçirmek istediği projelerini anlattı.
‘ÇALILARDAN YAPILMIŞ BEBEK EN BÜYÜK FİGÜRÜMDÜ’
Tarihi M.Ö. 4000’ler olarak tahmin edilen kukla sanatına çocukluğundan beri meraklı olduğunu söyleyen Kahveci, 4 yıllık kukla macerasını, “Pazarda çalılardan yapılmış ufak tefek bebeğe benzer ürünler gördüm ve çok etkilenmiştim. Sonrasında geri dönüşümlerden ne yapılabilir diye çok düşündüm. Benim kuklaya başlamamdaki en büyük etken o gördüğüm çalılardan yapılmış bebek figürüydü. Daha sonra internetten bazı araştırmalar yaptım. Taksim’de kukla atölyesinde hocamla tanıştım. 4 senedir de birlikte kukla üretiminde bulunuyoruz” sözleriyle anlattı.
‘ÜRETMEK BANA GÜÇ VERİYOR’
Bir şeyler üretmenin kendisine bir kadın olarak büyük güç verdiğini belirten Kahveci, “Ürettiklerime kendimden bir şeyler katıyorum ve ürettikçe var oluyorum. Ürettikçe kendimi doğurduğuma inanıyorum. Hem ruhum besleniyor hem de birçok açıdan beni geliştiriyor” dedi. Hem kağıt, hem keçe hem de özel bir hamurdan 3 çeşit kukla yaptığını ifade eden Kahveci, yaptığı kuklalara son dönemlerde arkadaş çevresi tarafından büyük bir ilgi duyulduğunu ve bu yüzden de çeşitli kukla siparişi verdiklerini söyledi. Kahveci, yaptığı kuklalarla özel bir bağ kurduğunu, satılmaları halinde yokluğundan üzüntü duyduğunu da sözlerine ekledi.
‘ÖNCE OKULLARA DAHA SONRA SOKAĞA TAŞIMAK İSTİYORUM’
Kukla atölyesinde hocasıyla birlikte kendini geliştirmeye devam ettiğini belirten Kahveci, genelde okullardan ve tiyatrolardan siparişler aldıklarını söyleyerek, “Oralara kuklalar yetiştirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız iş hem çok zevkli hem de çok eğlenceli. Sahnelerde görmek de ayrı bir heyecan. Yıllardır kukla oynatan sanatçılar var. Onlara kendi elinden bir şeyler sunmak bence çok değerli” dedi.
Bu kapsamda bireysel bir projesi olduğunu da dile getiren Kahveci, “Kuklaları oynatarak bir karakter yaratmak ve hikayesi olsun istiyorum. Hikayem de şuan üretim aşamasında. Okullarda ufak tefek gösteriler yapmak istiyorum. Daha sonra da bunu sokağa taşımak istiyorum. Sokakta birkaç dakikalık gösteri olabilir. Tıpkı yurtdışında bu işi yapan sanatçılar gibi” diye konuştu.
ROJAVA’DAKİ ÇOCUKLARLA KUKLA YAPMA HAYALİ KURUYOR
Kahveci, ilerisi için hayallerinden birini de şöyle anlattı: “Rojava’da bir devrim var ve bu devrimin öznesi kadınlar. Onlarla birlikte olup çocuklara kukla yapımını öğretmek istiyorum. Elimden geldiği kadar onların yaşamlarına destek olabilmek istiyorum. Böyle bir hayalim var. Çocuklarla birlikte olup vakit geçirmek istiyorum.”
MA / Necla Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...