Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 30’a yakın Kürt siyasetçi hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma, PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, PSK Genel Başkanı Mesut Tek, PDK Genel Başkanı Sertaç Bucak, ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Azadi Hareketi Sözcüsü Ayetullah Aşiti, PDK-T Genel Başkan Yardımcısı Şerefhan Ciziri’nin de aralarında bulunduğu 30’a yakın siyasetçi ve aydını kapsıyor.

Kürdistan Özgürlük Partisi’nden (PAK) yapılan yazılı açıklamaya göre, haklarında soruşturma başlatılan siyasetçiler, 13-18 Mayıs tarihleri arasında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde ifade verdi.

Açıklamada, soruşturmanın, “Kürdistan bağımsızlık referandumu ile ilgili çalıştayı organize etme, Afrin ile ilgili açıklamalar ve sosyal medyadaki paylaşımlar gerekçe gösterilerek açıldığı” belirtildi. Haklarında soruşturma açılan diğer isimlerden bazıları ise şöyle: PAK Genel Başkan Yardımcısı Sait Aydoğmuş, PSK Genel Başkan Yardımcıları Bayram Bozyel ve Hasan Dağtekin, PAK MYK üyeleri Vahit Aba, Mustafa Kalhan, Hanifi Turan, PAK PM üyeleri Salih Kaplan, Süleyman Alış, Kürt aydınları ve siyasetçiler Fuat Önen, Yaşar Abdülselamoğlu, M.Celal Baykara, Eşref Çakan, Ali Kızılay, Sıtkı Zilan.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik suçlamayı reddettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifadelerimizi verdik. Güney Kürdistan’daki bağımsızlık referandumuna verdiğimiz destek çalışmaları, Afrin’e yönelik operasyonlara yönelik yaptığımız açıklamalar, bir de sosyal medya paylaşımlarımıza soruşturma açılmış.

Mesut Tek: Suç Değil!

PSK Genel Başkanı Mesud Tek de başlatılan soruşturmayı reddettiklerini söyledi.Mesut Tek şunları ifade etti: “Hakkımızda başlatılan soruşturma yeni birşey değil. Partimize yönelik bu tür soruşturmalar hep yapılıyor. Bir yıl önce Kürdistan referandumuna verdiğimiz destek ve Afrin için yaptığımız açıklamalar için soruşturma açmışlar. Mahkemede yanlış birşey yapmadığımızı söyledik. Demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Şiddete başvurmadığımızı, gizli bir şey de yapmadığımızı bağımsızlık referandumu desteklediğimizi söyledik. İnkâr da etmiyorum. Afrin’de dayanışma içerisinde olduk. Savaşa karşı çıktığımızı söyledik, barışı savunuyoruz. İnsanlar ölmesin diyoruz. Bunlar suç mu?”

Öte yandan Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP), Azadi Hareketi, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’nin (PDK-T) oluşturduğu ittifak, HDP ile seçim ittifakı için görüşmeler yapılmıştı.Yapılan açıklamayla gerekli koşullarda anlaşılmadığı için ittifakın gerçekleşmeyeceği belirtilmişti. (İzNews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha loading...