GAZETE SOKAK – Onbinlerce kişinin katıldığı Su ve Vicdan Nöbeti’ndeki piyanist Fazıl Say’ın konseri, Kaz Dağları için bestelediği marşla başladı. Fazıl Say “Gelecek için korumak ve yaşatmaktan yana olmalıyız” dedi. Konser öncesi binlerce kişi maden sahasına yürüdü.

Kanadalı şirket Alamos Gold’un Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına karşı başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti 24’üncü gününde devam ediyor. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın Su ve Vicdan Nöbeti’nin devam ettiği Kaz Dağları’nda vereceği konser, onbinlerce insanın katılımıyla başladı.

BİNLER MADEN SAHASINA YÜRÜDÜ

Konser öncesi Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce kişi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerinin katılımıyla maden sahasına yürüdü. Kitle, “Munzur’un ruhuyla Kaz Dağları’na”, “Kaz Dağları bizimdir bizim kalacak”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla 2 kilometre yürüyüşün ardından maden sahası önünde bir araya geldi. Burada Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu üyeleri maden sahası hakkında kitleyi bilgilendirdi. Ardından binler hep bir ağızdan şarkılar eşliğinde nöbet alanına geri döndü.

MUNZUR’A, SALDA’YA SELAM

Yürüyüşün ardından nöbet alanında Fazıl Say’ın konseri başladı. Konser öncesi konuşma yapan İda Dayanışma Derneği üyesi Hicri Nalbant, Kaz Dağları’nda dünyanın en kirli sanayilerinin kurulmak istendiğine dikkat çekti. Nalbant, “Çanakkale’de Kaz Dağları’nın talanına karşı çeyrek asırdır mücadele veriliyor. 60 ‘tan fazla dava açılmış ve mücadelede kesinlikle şiddette başvurulmamıştır. Buradan doğa mücadelesi veren Salda Gölü’ne, Munzur’a, Murat Dağı’na selam olsun. Fazıl Say’ın şahsında bize destek olan tüm sanatçılara selam olsun” ifadelerini kullandı.

KONSER KAZ DAĞLARI MARŞIYLA BAŞLADI

Ardından kısa bir konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Truva Atı aynı coğrafyada yine sahnede. Pek çok medeniyete ev sahipliği etmiş bu topraklar çok şey biriktirdi. Barışı, özgürlüğü temel değerler olarak kabul edip artık savaşmak istemiyor. Ancak savaş hiç bitmiyorum insanın insanla, insanın doğa ile savaşı bitmiyor. Topraklarımız emperyalizme teslim ediyorlar. Burada 24 gündür nöbetteyiz. Bir ağaç daha kesilsin istemiyoruz” dedi.

SAY: GELECEK İÇİN YAŞATMAKTAN YANAYIZ

Fazıl Say’ın Su ve Vicdan Nöbeti alanındaki konseri, Kaz Dağları için bestelediği marşı çalmasıyla başladı. Kısa bir konuşma yapan Say, “Kaz Dağları için ilk günden bu yana burada bulunan ve mücadele verenlere teşekkür etmek isterim. Onlar hepimizi yönlendirdiler ve bu konserin olmasına kaynak oldular. Bu gezegende gelecek için bir şey bırakmak istiyorsak korumaktan ve yaşatmaktan yana olmalıyız. Bugün burada bestelediğimiz Kaz Dağları marşını sizlerle paylaşmak istedim. Ama henüz sözleri yok. Belki daha sonra sözlerini birlikte yazar seslendiririz” dedi.

Say’ın konuşmasının ardından kitle uzun kortej halinde araçlarının bulunduğu alana doğru yürüyüşe geçti. Kitle sık sık, “Ormanına, suyuna, memleketine sahip çık”, “Kaz Dağları bizimdir bizim kalacak” ve “Kaz Dağları’ndan Munzur’a mücadeleye devam” sloganları atıldı.

Öte yandan konsere sonrası nöbet eyleminin çadırlı ya da çadırsız devam edeceği konusunda belirsizlik sürüyor.

MA / Zemo Ağgöz – Esra Solin Dal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...