GAZETE SOKAK – Bakanlık verilerine göre on yılda yargıya yansıyan çocuk istismarı vakaları dört kat artarak 153 bin 139’a yükseldi. CHP’li Özer, bu rakamların görmezden gelinemeyeceğini söyledi, daimi bir çocuk hakkı komisyonu kurulmasını istedi.

Birgün’ün haberine göre, çocuk istismarına yönelik önleyici tedbirler alınmazken utanç tablosu resmi kayıtlara da geçti. Adalet Bakanlığı verilerine göre ceza mahkemelerinde karara bağlanan davalarda ‘çocuğa cinsel istismar’ ile ‘reşit olmayanla cinsel ilişki’ suçlarının sayısı son on yılda dört kat arttı. Resmi rakamlara göre 2007’de söz konusu suç sayısı 3 bin 718 iken, 2017’de bu sayı 16 bin 041 oldu. Son 10 yılda istismar mağduru çocuk sayısı 153 bin 139’a ulaştı.

Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği’nin 2016 Çocuk İstismarı Raporu’na göre ise çocuk istismarı vakaları son on yılda 700 kat artış gösterdi.

Bu artış görmezden gelinemez

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, bu artışı normal karşılamanın mümkün olmadığını belirterek “Dünyanın her yerinde böyle şeyler oluyor, bu tek bizim sorunumuz değil” demek ne kadar yanlışsa, Çözüm olabilecek yöntemleri konuşmamak ve görmezden gelmek de bir o kadar yanlış” dedi.

Özer, Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin toplumsal yaşam, hukuk sistemi ve aile içinde çocuğun üstün yararı ve lehine anlayışın geliştirilememesi olduğunu söyledi.

TBMM’de daimi bir çocuk hakkı komisyonunun kurulması gerektiğini kaydeden Özer, “Göreve başladığımızda ilk verdiğimiz kanun teklifi bu konuda daimi bir komisyon kurulmasına ilişkindi” diye konuştu.

Çocuk lehine iki kanun teklifi

Aydın Özer, boşanma davalarında mağdur olan çocuklar için de ayrı bir kanun teklifi verdiklerini belirterek “Aile mahkemelerinde ancak mahkeme heyeti gerekli görürse psikolog, pedagog görevlendiriliyor. Biz psikolog, pedagog veya sosyal çalışmacının duruşmada zorunlu olarak bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu içeren bir kanun teklifi verdik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...