GAZETE SOKAK – 103 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce kişinin yaralandığı 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 4’üncü yılında, saldırıda yaşamını yitiren üç isim Ankara’daki mezarları başında anıldı. Verdikleri mesajda “Bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz” diyen aileler mücadelelerine devam edeceklerini kaydetti.

Ankara Tren Gar’ı önünde düzenlenen ‘Barış ve Demokrasi’ mitingine yönelik DAİŞ tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırının 4’üncü yıl döneminde hayatını kaybedenler için Karşıyaka Mezarlığı’nda anma yapıldı. Anmaya, hayatını kaybedenlerin yakınları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Kemal Bülbül, Mehmet Rüştü Tiryaki, sivil toplum temsilcileri, emek ve meslek odaları temsilcileri katıldı. Saygı duruşu ile başlayan anmada ortak basın açıklamasını 10 Ekim-Der üyesi Özgür Topçu okudu.

‘KARANLIK GÜÇLER HAREKETE GEÇTİ’

Acılarının, öfkelerinin kardeşlerine olan hasretlerinin artarak devam ettiğini söyleyen Topçu, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 tarihleri arasında yaşanan siyasi atmosfere ve yaşananlara değinerek, “Suriye ve Ortadoğu’daki gelişmelerle birlikte, ülkemizdeki şiddetin tırmandırıldığı bir dönemde bir takım karanlık güçler harekete geçti” diye belirtti.

‘ACILARIMIZDAN OY DEVŞİRENLERİ ASLA AFFETMEYECEĞİZ’

2015 yılında gerçekleşen bombalı saldırının yapıldığı kitlesel etkinliklerin tamamının kamu kurumları tarafından bilindiğini ve izin süreçleri tamamlanan faaliyetler olduğunu belirten Topçu, “Devletin ihmali olduğu ve gerekli tedbirleri almadığı aşikardır. Bu tutuma mahkeme süreçlerinde de tanıklık ettik. Devletin onca ihmali olduğu ve mahkeme tutanaklarına da yansıdığı halde hiçbir kamu görevlisinin yargı önüne çıkartılmaması manidardır. Bilinmelidir ki; insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına götürenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz” diye konuştu.

‘ÜZERİMİZE OTURMUŞ OLAN KİRLİ TOPRAĞA KARŞI MEYDANLARDAYIZ’

Açıklamanın ardından kısa bir konuşma yapan 10 Ekim-Der Yöneticisi İshan Seyhan da, “10 Ekim üzerinden 48 ay geçti. Buraya gelince buruk bir hüzün hissediyoruz. 48 aydır halen çocuklarımızın olacağı anıtın önüne karanfil bırakıyoruz. Halen acılarımız devam ediyor. Ülkenin her yerinde anma yapıyoruz bu 4 yıllık süreçte evlerinden çıkmayan binlerce aile var. Kamuoyunun duyarsızlığını yargı sistemini biliyoruz ve diyoruz ki, biz katileri tanıyoruz, barış söyleminden vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Yitirdikleri 103 canın aileleri olarak dayanışma içerisinde olduklarını söyleyen Seyhan, “Bin 48 ay geçse de barış demeye devam edeceğiz ve barış söylemini büyüteceğiz. 4 yıl oldu o ateş halen yanıyor, ülkenin her yerinde anma yapıyoruz. Üzerimize oturmuş olan kirli toprağa karşı meydanlarda olacağız” dedi.

EMEL KİTAPÇI: MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

Kitle ardından katliamda yaşamını yitiren Ali Kitapçı’nın mezarını ziyaret etti. Eşinin mezarı başında konuşan Emel Kitapçı, şunları dile getirdi: “Yargı önüne çıkana kadar mücadele devam edecek. 23 Haziran’da birleşerek güçlerimizi bir araya getirerek bu iktidara cevabımızı verdik. Kara, yağmura soğuğa karşı her türlü zulme alışkın ailem 4. yılda burada olduğunuz için mutluyuz. Bizlerin ve yaşamını yitiren yoldaşlarımızın mücadelesi her zaman devam edecek.”

COŞKUN: ÖLÜMÜ KUTSAYAN TARAF OLMAYACAĞIZ

Sonrasında yaşamını yitirenlerden Uygar Coşku’nun mezarı ziyaret edildi. Burada da Uyar Coşkun’un eşi Mehtap Sakinci Coşkun konuştu.

“Burada akrabalarım yok sizler varsınız. Burada amacımız acılarımızla gündem olmak istemedik, mağdur aile kavramını kullansınlar istemedik. Sarp bugün buraya, kendi küçük dünyasında mücadele veriyorsa, 4 yıldır şunu göstermek istiyoruz. Biz yaşamaya, nefes almaya devam ediyoruz. Asla ölümü kutsayan tarafta olmayacağız. Bugün 103 insanı anarken, barışın önemli olduğunu vurgulamak için buradayız” diyen Coşkun, büyüyen mücadelelerinin azim, adalet ve barış talepleriyle şekillendiğini ifade etti.

Kitle son olarak katliamda yaşamını yitiren Bülent Çıldır’ın mezarını ziyaret ederek, mezarına kırmızı karanfiller bıraktı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...