Recep DOĞMUŞ

Eğitim hayatında; okul yönetimi, öğretmen, öğrenciler ve diğer personeller arasında karşılıklı saygı ve güven üzerine kurulu insan ilişkileri ve iletişim süreci, öğrencilerin gelişiminin ve akademik başarılarının güvencesidir. Okullarda kurulan iyi insan ilişkileri ve iletişim sistemi, eğitim sisteminin de sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Eğitim sisteminin ilk hedefi, yarının ülke yönetimini ve iş pozisyonlarını devralacak düzgün, dürüst, düzeyli, inançlı, ilkeli ve çalışkan öğrenciler yetiştirmektir.

Öğretmenler, öğrencileri araştırmaya, okumaya sevk edecek, onlarda araştırma merakı uyandıracak hatta belki de eğlendirecek ödevler vermelidir. Unutulmamalıdır ki, bir öğretmenin öğrencisine bırakacağı en büyük miras, onda okuma ve araştırma zevki ve merakı oluşturmaktır.

Öğretmen; dersimi anlatırım, görevimi yaparım gerisi beni ilgilendirmez havasında olmamalı, öğrettiklerinin herkes tarafından iyice sindirildiğinden emin olmalıdır. Öğretmen, gerektiğinde her öğrencinin seviyesine inebilmeli, her zaman tatlı bir otorite ile empatik bir tavır sergilemelidir.

Reel Araştırma ve Danışmanlık Şirketi her alanda ve her kesimi ilgilendirecek çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Batman İlinin sorunlarını tespit etmek, bu sorunlara çözüm getirmek, halkın beklentisini öğrenmek ve gençlerimizin tutumunu daha derinlemesine anlamak için çalışmalar yapmaktayız. Batman’daki gençlerin sosyal ve psikolojik davranışlarını ve eğilimlerini anlamak amacıyla detaylı bir araştırma yapmaya gerçekleştirdik. Araştırma kapsamında gençlerin sosyal hayat, eğitim, aile ile ilgili fikirleri, psikolojik davranışları, Batman’daki kurumlardan duyduğu memnuniyeti, kitap okuma, spor yapma, internet ve sosyal medya tüketimi hakkındaki bilgileri elde ettik. Araştırma Batman İli merkezinde bulunan tüm mahallelerde gerçekleşmiştir. Mahalle örneklem dağılımı TÜİK ADNKS verilerine göre oransal olarak dağıtılmıştır. Mahallelerde belirlenen örneklem için, her apartmanda tek bir daire, her daire içerisinde yaşayan (kişiler arasında 15- 29 yaş aralığında) tek bir kişi ile bilimsel araştırma yöntemlerinden nicel (anket tekniği) araştırma yöntemi ile gerçekleşmiştir. Gerçekli örneklem sayımız 750 kişidir.

Gençlerin okul rehber öğretmenleri ile, sınıf rehber öğretmenleri ile ya da herhangi bir öğretmenine danışma oranı da çok düşüktür (%1,9).
Bu durum öğretmen ve genç arasında büyük bir mesafenin, öğretmenlerin gençlerin hayatlarına yeterince yer almadıklarını sonucunu ortaya çıkarmıştır. Öğrencileri ve öğretmen ilişkilerinin arttırılmasına, öğretmen ve öğrencilerin daha çok kaynaşmasına yardımcı olacak etkinlikler, çalışmalar yapılmalıdır. “öğretmen – öğrenci” arasındaki iletişim sorunları tespit edilmeli ve bu yönde düzeltmeye gidilmelidir. Çünkü öğretmene olan uzaklık beraberinde eğitimden de uzaklaşmayı getirmektedir. Öğrencilerin öğretmenlerini sevmeleri, sorunlarını paylaşabilmeleri ile derslerinde ki başarının arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Eğitim amaçlarına ulaşılması açısından derste öğrenilenler kadar öğrencilerle kurulacak olan ilişkilerde önem kazanmaktadır.

Öğretmenler olarak, öğrencilere karşı göstereceğimiz tutum ve davranışlarda, kuracağımız iletişimde de dikkat etmemiz gerekmektedir.
Aslında kötü öğretmen, öğrenci yoktur. Öğretmen ve öğrenci arasında iyi veya kötü ilişki vardır. Ancak iyi ya da kötü ilişki kurulması, öğrencinin değil öğretmenin sorumluluğundadır. Öğretmen öğrencisi ile arasındaki kötü ilişkiden dolayı hiç bir mazeret ileri sürmemelidir. Eğer düzeltemeyeceği bir problem var ise aile işbirliği ile profesyonel yardım almaktan çekinmemelidir.

Reel Araştırma Danışmanlık Şirketi olarak Öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutlayarak, ARAŞTIRMAYI seven, düzgün, dürüst, düzeyli, inançlı, ilkeli ve çalışkan öğrenciler yetiştirmelerini ve öğrenciler ile olan ilişkilerini daha iyi olmasını ümit ederiz.

Reel Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, her alanda çalışmalar yapıp Batman Şehri’ni örnek şehir konumuna taşımak için büyük bir tutkuyla ve çalışmalarına dört elle sarılıp profesyonel ekibi ile Batman için çalışmaya bu gün de yarın da ve daha nice yarınlarda da çalışmaya tüm hızı ile devam edecektir. (Recep DOĞMUŞ – Reel Araştırma Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...