GAZETE SOKAK – Irak’ın birçok kentinde öğretmenler, hükümetin taleplerini karşılamaması nedeniyle 2 günlük greve gitti.
Öğretmenler Sendikası’ndan yapılan açıklamada, çeşitli kentlerde öğretmenlerin, sendikanın çağrısına kulak vererek 2 günlük greve başladığı bildirildi.

Eğitimdeki gerileme ve öğretmenlerle öğrencileri etkileyen müfredat reformunun, grevin yapılmasının en önemli nedenlerinden olduğunu ifade edilen açıklamada, öğretmenlere diğer devlet görevlilerinin sahip olduğu hakların tanınmaması, lojman verilmemesi gibi hususların da eğitime ara vermilmesinde etkili olduğu kaydedildi.

Sendikası üyesi Yasin Muhammed, “Öğretmenler, uygun şartlardaki okul binalarında eğitim faaliyetlerini sürdürmek istiyor. Yüzlerce kerpiç okul var. Ayrıca bina yetersizliğinden bazı okullarda üçlü eğitim yapılıyor. Bu da öğrencilerin eğitimini etkiliyor” ifadelerini kullandı.

Irak’ta önceki aylarda da yüzlerce öğretmen maaş ödemelerinde yaşanan gecikmeyi protesto etmek ve ücretlerinde yapılan kesintilere son verilmesini istemek için gösteriler düzenlemişti.

K24’ün haberinde greve; Bağdat, Basra, Divaniye, Anbar, Zikar, Necef, Diyala ve Kerkük’teki öğretmenler destek veriyor. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...