GAZETE SOKAK – Nobel Barış Ödülü sahibi Adolfo Perez Esquivel, tecrit altında tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’a ithafen bir mektup kaleme aldı. Esquivel, mektubunda barış için gösterdiği çabaları övdüğü Öcalan’a dönük tecride son verilmesi konusunda Türk Hükümeti’ne çağrı yaptı.

Nobel Barış Ödülü sahibi olan Arjantinli insan hakları savunucusu, ressam ve heykeltıraş Adolfo Perez Esquivel, 4 Nisan’ın doğum günü olması dolayısıyla İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde tecrit altında tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’a ithafen bir mektup kaleme aldı.

Mektubunda Öcalan’a dönük tecrit ve tecride karşı sürdürülen açlık grevi eylemleri üzerinde duran Esquivel, Türk hükümetinden kanun ve yükümlülüklerine uymasını istedi.

Esquivel’in kaleme aldığı mektup şu şekilde:

“Sevgili yoldaş, kardeş; Öncelikle sıcak selamlarımı ve en iyi dileklerimi ileteyim. İnsan her zaman 70 yaşına girmiyor. Seninle şahsen tanışma ayrıcalığına henüz sahip değilim, fakat bu anı seninle paylaşmak isterdim. Giderek sarsılan ve değişime ihtiyaç duyan bu dünyanın orta yerinde, yaşamın sevinçlerini ve umutlarını birlikte kutlayacağımız o şanslı anı…

Yolculuklarımızı güçlendirmeyi sürdürmek için halklarımızla birlikte deneyimleyebildiğimiz, başarabildiğimiz, öğrenebildiğimiz her şeyi ve taslağını çizdiğin Barış için Yol Haritası’ndaki fikirlerini paylaşacağımız o güzel anı.

TANIŞABİLMEYİ UMUYORUM

Her şeye rağmen yakında tanışabilmeyi umuyorum. İnanıyorum ki, Kürt halkının senin gibi liderlerinin, pek çok kadınının, erkeğinin ve eylemcilerinin tüm halkların yaşamı ve hakları için süren çabaları, halkların onuru ve kendi kaderini tayin hakkı için yürüttüğünüz çabalar görmezden gelinmeyecektir. Ortaya çıkardığınız şey, sendeki ve liderliğindeki sevginin ve güvenin, taleplerini ve haklarını savunmak için seferber olmuş halkların gücünün gerçek bir tezahürüdür.

TECRİDE ŞİMDİ SON VERMELERİNİ İSTİYORUM

Bu ruhla da, bu özel gün vesilesiyle bir kez daha Türkiye Cumhurbaşkanı ve diğer yetkililerden tecride şimdi son vermelerini istiyorum. Hiçbir tutuklunun, hiçbir insanın böyle bir muameleye maruz kalmasına gerekçe bulunamaz. Bugün aynı zamanda, 4 Nisan 1977’de Arjantin diktatörlüğü tarafından tutuklandığım günün yıldönümüydü. Keyfi olarak tutuklanmanın, işkenceye ve hapse maruz kalmanın, illegal ve savunmasız koşullarda ölüme dokunmanın ne demek olduğunu bilirim. Ancak, gösterilen güçlü dayanışmanın sonucunda hayatta kalmanın ne olduğunu da bilirim.

ACİL BİR DEĞİŞİME İHTİYAÇ DUYDUĞU…

Leyla Güven ve pek çok yurttaşınızın, kadının, erkeğin, senin gibi tutsakların yaşama bağlılığı sayesinde, dünya şimdi Türkiye hükümetinin bir karşılık vermesi gerektiği, acil bir değişime ihtiyaç duyduğu konusunda daha dikkatli. Her gün, sana uygulanan tecridin son bulmasını talep eden yeni sesler yükseliyor. Dayanışma mesajı acil ve basit: ‘Türk hükümeti, mevcut Avrupa ve uluslararası insani normlarla uyumlu olan kendi kanun ve yükümlülüklerine uy. Ne fazlası, ne azı.’

Bu isteklerin daha fazla gecikmeden yerine getirileceğine, aynı zamanda dünyanın halkları ile birlikte halkınızın arzuladığı barış ve onur yolunda, özgürlük yolunda ilerleyebileceğinize inanıyorum.

Buluşuncaya kadar, barış ve esenliğin kardeşçe kucaklaşmasını gönderiyorum.

Adolfo Perez Esquivel, Nobel Barış Ödülü Sahibi

4 Nisan 2019 Buenos Aires, Argentina.” – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...