GAZETE SOKAK – Tatvan’da bulunan dünyanın en büyük ikinci krater gölü Nemrut’ta sular her yıl biraz daha azalıyor. Her yıl insanların şifa bulmak için girdiği sıcak su ise bu yıl yok.

Bitlis’in Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçe sınırları içerisinde bulunan ve dünyanın ikinci büyük krater gölü Nemrut, şifa dağıtan suları ve doğa güzelliğiyle bu yıl da sıcaktan kaçanların sığındığı mekan olma özelliğini sürdürüyor.

DOĞA HARİKASI

İki büyük patlamanın ardından bugünkü şekline bürünen Nemrut, Hindistan’a Doğu seferleri yaparken burada dinlenen Makedonya Kralı Büyük İskender’in konakladığı yer olmasından ötürü “İskender’in Cenneti” adını da alır. Milattan Önce (M.Ö.) 2100 yılında Babil Kralı Nemrut’un yazlığı olarak da bilinen doğa harikasının Nemrut ismini de buradan aldığı söylenir.

13 kilometrelik alanıyla hayranlık uyandıran gölün denizden yüksekliği ise 2 bin 247 metre iken yanındaki dağların yüksekliğiyle beraber 2 bin 943 metreye ulaşıyor.

BÜYÜK GÖL MAVİ RENGİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

İçerisinde 5 farklı gölün olduğu Nemrut’ta en büyük göl, “Büyük Göl” adıyla anılır. Mavi bir renge bürünen göle kimi turistler ise “Mavi Göl” adını veriyor. Kar ve yağmur sularından beslenen gölün suyu soğuk iken, Nemrut Kalderası’na gelen turistlerin genellikle serinlemek için girdiği gölün en derin noktası 175 metreyi buluyor. Mavi Göl’ün yanı sıra Nemrut Krater Gölü’nde sıcak suların bulunduğu ve tamamen yeşile bürünen göl, kaplıca görevi görürken aynı zamanda şifa dağıttığına da inanılıyor. 11 metre derinliğe ulaşan Ilıgöl, gerek şifa gerekse de fotoğraf severlerin en çok uğradığı yerlerin başında bulunuyor.

ŞİFA DAĞITIYOR

Nemrut Krater Gölü’nde dikkat çeken diğer doğa güzellikleri ise Buhar Bacaları ve Buz Mağarası. Buz Mağarası kayaların altında ve soğuk hava üfleyerek doğal klima görevi görürken buhar bacaları ise Buz Mağarası’nın tam aksine dışarıya sıcak hava çıkarıyor. Buhar bacalarının astım, romatizma ve eklem ağrılarına iyi geldiğine inanılırken; yıllardır astım, romatizma ve eklem ağrıları olan yurttaşlar bacaların önüne gelerek çıkan sıcak havadan faydalanıyor.

FOTOĞRAFÇILARIN İLGİ ODAĞI

Doğal Sit Alanı da olan göle gelen yurttaşların büyük çoğunluğu fotoğraf çekerken, büyük bir kısmı da günlerce çadırlarını kurarak kamp yapıyor. Sit alanında 475 endemik bitki türü ve zengin hayvan florasını barınırken, Nemrut Kalderası yine kış aylarında teleferikler ve kayak yapanların uğrak alanı olarak da öne çıkıyor.

‘SULAR ÇEKİLİYOR’

Krater gölünde 30 yıldır çay satan Musa Selgi, “ Burası sit alanı ilan edildi. İnsanların piknik amacıyla yazın buraya geliyor. 1987-90 yılları arasında buralara en fazla turist geldiği senelerdi. Zamanla turistler gelmemeye başladı. Şimdiyse sadece tek tük yerli turistler geliyor. Ilıgöl’deki su 30 yıllık zaman içerisinde ciddi oranda azaldı. Bunun sebebi de, alttan kaynayan suyun buharlaşması. Yine kraterin içerisinde bulunan Büyük Göl’ün de suları gittikçe çekiliyor. Bu yıl sıcak su da yok. Göl aşağı çekildiğinden sular da ısınmıyor. Eskiden traktör yoktu, insanlar öküzlerle geliyorlardı buralara. Şimdi yol yapılmasına rağmen sayı bayağı düşük. Şimdi daha serbest; ama kimse gelmiyor. Şifalı sular, buharlar olmasına rağmen kimse gelmiyor. Buranın da bir tadı kalmadı artık” dedi.

MA / Müjdat Can

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...