GAZETE SOKAK – Öldürülen Vedat Ekinci’nin dosyasına gizlilik kararı getirilmesine tepki gösteren TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Nerede bir gizlilik kararı çıkarılmışsa orada devletin işlediği suçlar vardır” dedi. CHP’li Sezgin Tanrıkulu ise, Hakkari Valisinin “Coğrafi kader” açıklamasına, “Neden bu coğrafyanın kaderi hep Kürt gençlerini vurur” sözleriyle tepki gösterdi.

Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde askerin açtığı ateş sonucu 14 yaşındaki Vedat Ekinci yaşamını yitirirken bir köylü ise yaralandı. Tepkilerin büyümesi üzerine Hakkari Valiliği Ekinci’ye isabet eden kurşun için “seken kurşun” açıklaması yaptı. Hakkari Valisi’nin Ekinci ailesine yaptığı taziye ziyaretinde “coğrafi kader” demesi tepkilere neden oldu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Neden bu coğrafyanın kaderi hep Kürt gençlerini vurur” derken, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise, dosyaya gizlilik kararı ve yayın yasağı getirilmesinin nedeni olarak “suçların örtbas edilmesi amacı taşıdığını” söyledi.

‘YAŞAM HAKKI İHLAL EDİLMİŞTİR’

Ülkede katliamlara ve insanların teker teker öldürülmesine sürekli şahit olduklarını belirten TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Ne yazık ki, bu suçlar cezasız kaldığı sürece benzer suçlar işlenmeye devam edecek. Bir çocuğun yaşam hakkı ihlal edilmiştir. Bir insanın yaşam hakkı ihlal edilmiştir. Bir daha böylesi şeylerin yaşanmaması için sorumluların hızla bulunarak yargılanması ve gereken cezaları almaları gerekir” diye belirtti.

‘YAŞAM HAKKI İHLALİNİN HESABI SORULMALI’

Vedat Ekinci ve beraberindekilerin üzerinde askerlerce ateş açılmasının Roboski katliamının bir devamı olduğunu söyleyen Fincancı, “Bugün biz hala Roboski benzeri olaylarla karşı karşıya kalıyorsak, biz hala Cizre’de, Sur’da ne yaşandıysa aynısını yaşıyorsak, Diyadin’de nasıl çocuklar öldürüldü ve cezasız kaldıysa bugün Vedat Ekinci’ de aynı şekilde katledilmiştir. Yalnızca ateş açmakla değil, ateş açtıktan sonra yaralılara gerekli sağlık hizmeti verilmemesiyle de yaşam hakkının bir kat daha ihlal edildiği görülüyor. Daha dün Cizre’den bir meslektaşımızın, insanlara tedavi hizmeti sunduğu için gözaltına alındığı haberi geldi. Neden? Sağlık hizmeti sundukları için. Vedat Ekinci’ye sağlık hizmeti sunmayan devlet aynı zamanda sağlık hizmeti sunan sağlık emekçilerine gözaltıyla, işkenceyle korku yaratmaya çalışmaktadır. Bunlar kabul edilir şeyler değil. Bu yaşam hakkının ihlalinin hesabı sorulmalı” dedi.

‘GİZLİLİK KARARININ NEDENİ SUÇLARINI ÖRTBAS ETMEK’

İnsan hakları savunucuları olarak sorumluların bulunup yargılanması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını dile getiren Fincancı, şunları vurguladı: “Yayın yasağı ve dosyada gizlilik kararı getirilmesinin tek nedeni suçlu olduklarının farkında olmalarının itirafı niteliğindedir. Bence nerede bir gizlilik kararı çıkarılmışsa orada devlet sorumlularının işlediği suçlar vardır. Ve bu suçların örtbas edilmesi için girişimlerde bulunulmuştur.”

‘NEDEN BU COĞRAFYANIN KADERİ HEP GENÇLERİ VURUR?’

Bugüne kadar sınır ticareti yaparak yaşamlarını devam ettirmek zorunda olan yüzlerce gencin aynı şekilde öldürüldüğüne vurgu yapan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, “Bu ticareti yaparak geçimlerini sağlayanlar, sınır dışına gidip gelirler. Genelde askerlerin kontrolünde ve bilgisi dahilinde olur bu gidiş gelişler. Biliniyor yani. Dolayısıyla bunun bir ihmal, bir kaza olduğunu söylemek mümkün değil. Bugün Hakkari Valisi olay için bu ‘coğrafyanın kaderi’ demiş. Neden bu coğrafyanın kaderi hep Kürt gençlerini vurur? Bunun açıklamasını yapmak lazım. Maalesef Valiliğin yaptığı açıklamanın hemen arkasından savcılığın dosyaya getirdiği gizlilik kararı failleri gizleme ve koruma amaçlıdır” ifadelerini kullandı.

‘AYDINLATILMAYAN HER ÖLÜM ROBOSKİ’NİN DEVAMIDIR’

“Kürt illerinde yaşanan her ölüm, aydınlatılmayan Roboski katliamının devamıdır” diyen Tanrıkulu, “Roboski için cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak’ demişti. Ama kendisinin talimatlarıyla dosya Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kayboldu. Bugün yapılan açıklamalarda bunun da üstünün kapatılacağı ve faillerin aklanacağı anlamını taşıyor” şeklinde konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...