Fıle Gregoryan

AKP Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Necdet Takvanın,Van-TSO adaylığı öncesi kendi öncülüğünde kurduğu (EDH) Açılımı Ekonomide Değişim Hareketi, 2012 yılında tanıtımı yapılırken Necdet Takvanın beyin hocaları şuan FETÖ’den tutuklu, Prof. Dr. Eser Karakaş, Prof Dr. Mehmet Altan idi. VAN-TSO Başkanı seçilirken de kendini HDP’li gösterip HDP’li esnaflardan oy aldı.

Bana göre Necdet Takva fazlaca zeki bir insan, Van’a Necip Hoca kadar hayrı olmamasına rağmen, iki defa VAN-TSO başkanı seçilmeyi bildi. Ama velakin, Belediye seçimleri, VAN-TSO seçimlerine benzemiyor, HDP’nin oy deposu olan ilçe ve köyler Necdet beyin kim olduğunu pekte umursamıyor, umursamayacaklar çünkü; kulağı az duyan Çaldıran’daki dayım , Xalê Mihemed’e telefon açtım, “Xalo Necdet Takva AKP Van adayı” dedim, “Bi serê şêx 28 Şubat günü ölsem, 31 Mart’ta kalkıp HDP’ye oy verip yine mezarıma girecem” dedi. Çok kararlıydı üstüne gitmedim tabi ki.

Konuyu dağıtmadan,Van’da yaşayan insanların aklına şu soru geliyordur eminim,
Necdet Takva kazanamayacağı bir seçimde niye aday oldu? Bence iktidar Takva’yı ikna etmek için Büyükşehiri kazanamasa kendisine bir bakan yardımcısı görevini teklif etti. Van’da üç başarısı bulunan Necdet Takva’da bu teklifi reddetmedi.

Peki Necdet Takva’nın Van’daki üç başarısı nedir?

Hemen açıklayayım:

1-Her yıl Aralık’ta sınır gümrük kapısını açacaklarını Van basınına yutturması,

2- Kavut( Mirtoxe) ve Keledoş’un tescil edilmesi (Başka bölgede bu yemekleri yapan yok)

3-İddiaya göre Bekir Kaya üzerinde ifade vermesine rağmen esnafa kendisini HDP’li diye yutturması oldu.

Necdet Bey, twitterda olaya baya hızlı girdi, “Ya Allah Bismillah” deyip ‘halktan olacağız’ dedi. Şimdiye kadar kimdendi öğrenmek istiyorsanız. Rakı masalarına bakın.. AKP’nin Van’da bu kadar yokluk çekip, Van için hiçbir vizyonu olmayan Necdet Takva’yı aday göstermesini yeni öğrenen Van’ın iktidarı HDP‘de şokta eminim, bu kadar profili düşük bir adayı beklemiyorlardı. Bunun yerine Burhan Yenigün olsaydı şansı olabilirdi belkide.

Necdet Beye seçim şarkısını önermeyi de ihmal etmeyecem; “Serbang Emrah’tan ‘Kundiro’ şarkı” Van halkının kendisine oy vermesine katkısı sağlayacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...