GAZETE SOKAK – Birçok merkezde seçmenleri ile buşulan HDP’li belediye eşbaşkan adayları, halkın iradesi ile 31 Mart seçimlerinde gasp edilen belediyeleri yeniden kazanacaklarını vurguladı. Eşbaşkan adayları, “Ne yaparlarsa yapsınlar başarı bizimdir” mesajı verdi.
VAN
Seçim çalışmalarına hızlı başlayan HDP’nin Van Büyükşehir ve ilçe belediyeleri eşbaşkan adayları, bugün de Erciş ilçesinde halkla buluştu. Partililer tarafından ilçe girişinde karşılanan eşbaşkan adayları, oluşturulan araç konvoyu ile ilçe turu attı. Ardından Sebze Hali önünde gerçekleştirilen tanıtım etkinliği, ilçe sakinlerinin yoğun ilgi göstermesi nedeniyle adeta mitinge dönüştü.
Erçiş Beleidyesi Eşbaşkan Adayları Yıldız Çetin ile Mahmut Pala burada halka tanıtıldı.
ÇETİN: BELEDİYELERİ HEP BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ 
İlçe sakinlerine seslenen adaylardan Yıldız Çetin,  DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevine dikkat çekip, yerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan partilerinin önceki belediye eşbaşkanı Diba Keskin’e selam gönderdi.
Çetin, “Diba Keskin ve diğer eşbaşkan adaylarımıza kelepçe vurdular, zindanlara attılar. Bizi de zindanlara atabilirler ama bu halkın iradesine kelepçe vurulamaz” dedi.
Mevcut iktidarın kadınlardan korktuğunu, bu yüzden tutuklanan ilk belediye eşbaşkanlarının kadınlar olduğunu hatırlatan Çetin, çünkü Kürt kadınlarının toplumun özgürleşmesinde kilit bir rol oynadığını ifade etti. Çetin, “Belediyeleri hep birlikte yöneteceğiz. Halk belediyeciliği yapacağız. Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz” dedi.
PALA: BU HALK GERİ ADIM ATMAYACAK
Diğer Eşbaşkan Adayı Mahmut Pala ise, yaptığı konuşmasında “bu halkın şimdiye değin geri adım atmadığını, artan baskılara rağmen yine de geri adım atmayacağını” ifade etti. Erciş’i komünal bir şekilde yöneteceklerini ifade eden Pala, kadın-erkek eşitliğine de önem vereceklerini belirtti. Pala konuşmasını Ahmed Arif’in ‘Diyarbekir Kalesi’nden Notlar’ şiiriyle sonlandırdı.
HDP Van İl Eşbaşkanı Ümit Dede ise, ilçede son 3 yılda yapılan gözaltı ve tutuklamaların üzerinde durdu. Dede, başvurulan tüm baskı ve gözaltı politikalarına rağmen Erciş halkının ‘Bir gider bin geliriz’ sözünü bugün binlerce kişiyle bulundukları alanı doldurarak pratikte gösterdiğini söyledi.
AVCI: SONUÇ ALAMAYACAKSINIZ 
Ardından konuşan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Mustafa Avcı Erciş hakına hitap etti. Kürt halkına dönük baskı ve zulmün 40 yıldır sürdürüldüğünü söyleyen Avcı, “Bizleri öldürüyorsunuz, zindanlara atıyorsunuz, gözaltına alıyorsunuz, ne kadar zulüm varsa pratikte yaşatıyorsunuz. Herhangi bir sonuç alabildiniz mi? Bugünden sonra da alamayacaksınız. Neden? Çünkü bizler haklıyız, mağdur ve mazlumuz ondan.  Bizler barış ve kardeşlik istiyoruz. Bunların hepsi insani taleplerdir. Bundan dolayı ne yaparlarsa yapsınlar başarı bizimdir” dedi.
31 Mart seçimlerinde kayyum atanan belediyeleri yeniden alacaklarını ve kayyumların sebep olduğu tüm tahribatları halkla paylaşacaklarını söyleyen Avcı, sözlerini de “Wan Ya Me Ye, Erciş Ya Me Ye” diyerek noktaladı.
‘KADINLARDAN KORKUYORLAR’
Erçiş halkına seslenen Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan ise, AKP iktidarının bu ülkeye reva gördüğü şeyin sadece “çözümsüzlük” olduğunu vurguladı
AKP iktidarı döneminde kadınlara yönelik baskılara da değinen Ertan, “Kadınların söz sahibi olması adaleti getiren, bütün iktidarları yıkan bir role sahiptir. İktidarlarının yıkılacağını bildikleri için de en büyük saldırıları kadınlara, kadın eşbaşkanlarımıza yönelttiler. Kadın milletvekilllerimizi, başkanlarımızı tutukladılar. Eş Genel Başkanımız  Sayın Figen Yüksekdağ’ı tutuklayarak sizden koparacaklarını zannettiler ama başaramadılar. Aynı şekilde Diba Keskin ve diğer kadın yoldaşlarımızı da” ifadelerini kullandı.
Ertan, sözlerini 31 Mart yerel seçimlerde kayyumlardan hesap soracaklarını söyleyerek noktaladı.
Aday tanıtım etkinliği yapılan konuşmalar sonrası kitlenin “Erciş sizinle gurur duyuyor”, “Direne direne kazanacağız” sloganları ile son buldu.
ŞIRNAK
2014 yılındaki yerel seçimlerde çok az bir oy farkıyla kaybettiği ve 20 yılı aşkın bir süredir bir tek kişi tarafından yönetilen Şırnak’ın Güçlükonak ilçesi için gösterdiği belediye eşbaşkan adayları Zilan Ecevit ile Mehmet Emin Kılıç için tanıtım programı düzenledi. Şırnak-Cizre karayolunda bulunan Kasrik Beldesi’ndeki yol ayrımında buluşan HDP’liler, çok sayıda araçtan oluşan uzun bir konvoyla ilçeye doğru hareket etti.
ZILGITLAR VE ZAFER İŞARETLERİYLE KARŞILANDILAR
HDP’nin kent genelinde gösterdiği eşbaşkan adayları ile Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın da aralarında bulunduğu partililer, yol güzergahındaki köylerde yurttaşların zafer işaretleriyle karşılandı. Coşkunun hakim olduğu program kapsamında, ilk olarak ilçeye bağlı Fındık Beldesi’nde tur atıldı. Daha sonra ilçeye geçen HDP’liler, burada yurttaşların zılgıt ve zafer işaretleriyle karşılandı.
KAÇMAZ: TECRİT KALKMADAN BARIŞ GELMEZ
HDP ilçe binasına kadar konvoyla gelen partililer, burada uzun bir süre halay çekti. Daha sonra HDP İl Eşbaşkanı Zeki İrmez kısa bir konuşma yaptı. Tüm baskılara rağmen partilerinin ayakta olduğuna dikkat çeken İrmez, hep birlikte ilçede kendi adaylarının AKP-MHP ittifakına karşı başarılı olacağına vurgu yaptı.
HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz da, DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 8 Kasım’da başlattığı ve onlarca cezaevine yayılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemini selamladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmaması halinde barışın tesis edilemeyeceğini vurgulayan Kaçmaz, ilçe halkına “El ele verip tarihimize ve kentimize sahip çıkalım” çağrısında bulundu.
ADAYLAR: KORKU İMPARATORLUĞUNU GÖMECEĞİZ
Son olarak, belediye eşbaşkan adayları halka hitap etti. Eşbaşkan adayı Zilan Ecevit, ilçede yıllardır kurulan korku imparatorluğunu toprağa gömeceklerini dile getirdi. Ecevit, “Güçlükonak Belediyesi’ni ağalardan ve emek sömürücülerinin elinden kurtaracağız” mesajı verdi. Eşbaşkan adayı Mehmet Emin Kılıç ise, “Bu vazifeye layık olmak için söz veriyoruz. Halkımızın umudunu kırmayacağız” diye konuştu.
ERZURUM
HDP’nin Erzurum ilçe eşbaşkan adayları da seçim çalışmalarına başladı. Tekman Belediyesi Eşbaşkan Adayları Muzahit Karakuş ve Yanes Çelik, ilçe merkezindeki birçok ailenin kapısını çaldı. Yapılan sohbetlerde, 31 Mart seçimlerinin gasp edilen belediyelerinin yeniden alınmasının önemi üzeride duruldu.
Karayazı’da HDP’li Belediye Eşbaşkan Adayları Burhanettin Şahin ve Melike Göksu, seçim çalışmaları kapsmaında esnaf ziyaretlerinde bulundu. Ziyaretleri esnasında esnaflar, eşbaşkan adaylarına yoğun ilgi gösterdi.
DİYARBAKIR 
HDP, Kocaköy (Karaz) İlçe Belediye Eşbaşkan adayları Rojda Nazlıer ve Kasım Pervane’yi halka tanıttı. Eşbaşkan adaylarıyla birlikte HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun, Semra Güzel ve Musa Farisoğulları’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, Çaytepe yol ayrımında buluşarak araç konvoyu ile ilçe merkezine girdi. Adaylar araç konvoyu ile halkı selamlarken, ilçe merkezindeki yurttaşlar ve esnaflar adaylara destek verdi. Şehir turunun ardından adaylar, HDP Kocaköy ilçe binasına geçti.
Adaylar buradan da araç konvoyu ile Seren mahallesine geçerek halkla buluştu. Halkı selamlayan adaylar, yakılan ateş etrafında zılgıt ve sloganlar eşliğinde halaya durdu.
“Karaz Ya Me Ye” sloganın atıldığı aday tanıtımında konuşan HDP Kocaköy İlçe Eşbaşkanı Rukiye Işık, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine devam eden DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve tutukluları selamladı. Halktan alınan belediyelerin 31 Mart’ta halka yeniden teslim edileceğini belirten Işık, “Karaz ya me ye, Amed ya me  ye” dedi.
UYANIK: HALKLA BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ
HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Hülya Alökmen Uyanık ise 31 Mart’taki yerel seçimlerde Kocaköy’ün duruşundan emin olduğunu vurguladı. Belediyelere atanan kayyumları 31 Mart’ta geldikleri yere geri göndereceklerini belirten Uyanık, halka hakkettiği hizmetin yeniden partilerinin üreteceğini belirtti. Uyanık, “Halkın içinde birlikte karar alarak yöneteceğiz. Büyük ihaleleri halkın katılımıyla yapacağız. Halkçı ve demokratik bir belediyecilik anlayışıyla geleceğiz. Mutlaka kazanacağız. Karaz ya me ye” ifadelerini kullandı.
‘HALK KAYYUMLARDAN HESAP SORACAK’
HDP Kocaköy İlçe Belediye Eşbaşkan Adayı Kasım Pervane de partilerinin tüm baskılara rağmen halk tarafından sahiplenildiğini belirtti. Partisine sahip çıkan halkın 31 Mart’ta kayyumlardan hesap soracağını ifade eden Pervane, daha önce olduğu gibi, yine hizmet üreteceklerini kaydetti. Halkçı bir belediyecilik anlayışıyla yola çıktıklarını vurgulayan Pervane, kayyumları buralardan göndereceklerini belirtti.
‘HANİ İRADESİNE SAHİP ÇIKACAKTIR’

HDP Diyarbakır İl Örgütü, yerel seçimler kapsamında Hani ilçesinde eşbaşkan adayları tanıttı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Hülya Alökmen Uyanık ile Selçuk Mızraklı ile HDP milletvekilleri Remziye Tosun, Semra Güzel ve Kocaköy Belediye Eşbaşkan adaylarının eşlik ettiği tanıtım etkinliğinde, adaylar onlarca araçlık konvoy ile karşılandı. Konvoy ilçe girişinde bulunan kontrol noktasında Genel Bilgi Taraması (GBT) yapılarak uzun süre bekletildi. Kontrol noktasında HDP’nin seçim şarkılarının çalınmasının, adaylara eşlik eden konvoyların ise korna çalmasına ve slogan atılmasına izin verilmeyeceği konusunda uyarı yapıldı. Ardından araç konvoyu ile HDP Hani ilçe binasında gelen adaylar, yoğun polis ablukasına alınan HDP Hani ilçe binasında halk tarafından coşku ile karşılandı.

Polis ablukası altında başlayan tanıtımda adaylar ve milletvekilleri seçim otobüsünde halkı selamladı. HDP Hani  ilçe Belediye Eşbaşkan adayı Nevin Oktay, Hani halkının 31 Mart yerel seçimlerde iradesine sahip çıkacağını belirterek, seçimin kazananın halklar olacağını kaydetti. Ardından söz alan Eşbaşkan adayı Cahit Satı ise seçimin kazananın HDP olacağını vurgulayarak, “Diyarbakır bizimdir. Hani bizimdir ve her zaman da bizim olacaktır” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Adayı Selçuk Mızraklı da, “Bizler HDP olarak Firavunlara karşı direnen Musalarız. Bizler Nemrut’un karşısındaki İbrahimleriz. Bizler özgürlük ve hakikat yürüyüşçüleriyiz. Yolumuzun uzun ve zor olduğunu biliyoruz. Sadece bunun sözünü veriyoruz; bu toprağa bir metre de kazsalar, bin metre de kazsalar altından bizler çıkacağız. Bizim 77 dedemiz var. 78’inciler de biz olacağız. Bu topraklar bizimdir. Aysel Tuğluk’un annesine bir karış yer vermeyenlere söyleyecek sözümüz var; bu halkın iradesi kayyımları aşacak ve 1 Nisan günü bu halkın iradesi açığa çıkacaktır” diye konuştu.

BATMAN 

HDP Batman’da Kozluk ilçesi ile Bekirhan Beldesi belediye eşbaşkan adayları Gülistan Sönük ve Fırat Karabulut’u halka tanıttı. Batman merkezden araç konvoyu ile Bekirhan’a giden HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran, Dr. Necdet İpekyüz, Mehmet Rüştü Tiryaki ile adaylar, coşkuyla karşıladı. Araç konvoyu ile ilk önce belde içinde tur atan partililer, evlerinin balkonlarına çıkan yurttaşlar tarafından selamlandı. HDP Bekirhan Belde Temsilciği önünde gençlerin, belediye tarafından toplanmayan çöpleri toplaması ise dikkat çekti.

Adaylar, parti binası önünde yöresel kıyafetler giyen kadınlarla birlikte davul zurna eşliğinde halay çekti. Parti binasının çatısına çıkıp konuşan HDP PM Üyesi Nurettin Turgut, HDP’nin önceki dönem Bekirhan’ı kaybettiğini hatırlatarak, “Dün burayı kaybettik ama bugün görüyoruz ki kazanmışız. O yüzden buradan çağrı yapıyoruz tüm Bekirhanlılara. Belediyelerimize sahip çıkalım ve kayyum zihniyetini bu topraklardan silip atalım” dedi.

‘ONLARA DERS VERECEĞİZ’

HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise kayyumlar ile halkın iradesine kayyum atandığını vurgulayarak, “Biz Öcalan’dan aldığımız perspektifi bırakmadık. Kadın iradesi başta olmak üzere halk iradesine yapılan darbe karşısında direndik ve mücadelemizi sürdürüyoruz. Önümüzdeki seçimlerde başta biz kadınlar olmak üzere mücadelemiz ile kayyumları yollayacağız” dedi. Kendilerini yok etmek isteyenlere Bekirhan’da ders vereceklerini kaydeden Başaran, “Biz onların karşısında diz çökmedik ve diz çökmeyeceğiz de” şeklinde konuştu.

‘TALEPLER KABUL EDİLSİN’

Leyla Güven’in açlık grevini ve direnişini selamladıklarını dile getiren Başaran, “Bugün Kibriye Evren’den Sebahat Tuncel’e kadar birçok arkadaşımız açlık grevindedir. Öcalan üzerinde ağırlaştırılmış tecrit devam etmektedir. Son üç yıl ise daha da ağırlaştırılmış bir tecrit söz konusudur. Ağırlaştırılmış tecrit ile birlikte halk büyük bir tecrit altındadır. Tecrit, savaş ve ölüm demektir. İşte Leyla Güven de bu savaşın bitmesi için bugün tecrit altındadır” diyerek taleplerin kabul edilmesini istedi.

Başaran’ın konuşmasının ardından Bekirhan Belde Belediyesi Eşbaşkan Adayları Gülistan Sönük ve Fırat Karabulut, halkı selamlayarak, birlikte mücadele edeceklerini söyledi.

‘GÜLE GÜLE DAHİ DEMEYECEĞİZ’

Bekirhan’ın ardından adaylar, onlarca araçlık konvoy eşliğinde Kozluk ilçesine geçti. Kent merkezinde atılan turdan sonra Moda Düğün Salon’unda adaylar tanıtıldı. Yüzlerce yurttaşın katıldığı aday tanıtımında konuşan HDP Milletvekili Necdet İpekyüz, AKP ve MHP ittifakının her yerde Kürt düşmanlığı yaptığını belirterek, “Onların ittifakları yok sayma üzerinedir. Biz ne yaptık, bunların karşısında barışın ve demokrasinin ittifakını gerçekleştirdik. Kürt partileri ile bir araya gelerek kardeşlik ittifakı kurduk. Bugün küslük ve fesatlık zamanı değildir. Bugün kardeşlik ittifakının günüdür. Yapılması gereken bellidir. Hep birlikte mücadele ederek kayyumlara güle güle diyeceğiz” dedi.

İpekyüz’ün konuşması sırasında Vekil Başaran’ın “Güle güle dahi demeyeceğiz onlara” demesi salonda gülüşmelere neden oldu.

‘BUGÜN HDP KAZANDI’

HDP’nin Kozluk İlçe Eşbaşkan Adayları Nazime Avcı ve Ayhan Eren da halkın coşkusuna layık olmaya çalışacaklarını ifade ederek, Kozluk’ta bugün HDP’nin kazandığını ilan ettiklerini ama ev ev dolaşarak bunu da herkese anlatacaklarını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından adaylar ve yurttaşlar halay çekti. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...