Armed Baran DEĞER

GAZETE SOKAK (ÖZEL) – 9 Şubat tarihinde Batman’da sahnelenecek KOZIK adlı tiyatro oyunu yoğun ilgi bekliyor.

Adalet Ağaoğlu’nun yazdığı, Perinaz Delazy’ın yönettiği ve Teatarl Mencel tarafından sunulan komedi oyunu KOZIK 9 Şubat akşamı saat 19.30’da Gap mahallesinde bulunan Yeni Sahnede Batmanlı tiyatro severler için gösterime subulacak.

Nazlıcan Pulat, Dilvin Abi ve Perinaz Delazy gibi tiyatrocuların rol aldığı KOZIK, orta sınıftan üç kadının toplumu esir alan terör, anarşi, sosyal karmaşa, fakirlik ve siyasi baskıdan habersiz, ülkede ve çevrelerinde olan bitene aldırış etmeden, kendi dünyalarındaki yaşamlarını yansıtıyor.

Sahip oldukları imkânları, paralarını, pullarını kaybetmekten başka endişeleri olmayan kadınlar, çevrelerinde olan bitenle ilgilenmiyor.

Sokaktan silah sesleri geliyor. Bombalar patlıyor. Radyo, sokak gösterilerinde ölen öğrenciler hakkında yayın yapıyor. Onlar kapılarının sağlam olduğunu, pencerelerinde demir parmaklık bulunduğunu, kendileri için tehlikenin söz konusu olmadığını düşünüyor.
Kendi etraflarında ördükleri kozanın mevcut yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacağını, kötülüklerden uzak kalacaklarını düşünüyorlar.

Kadınlar için önemli olan, sahip oldukları mal mülktür. Çay içerek, örgü örerek birbirlerini çekiştirerek sohbet ederlerken, radyodan, teröristlerin bir bankayı ve dükkânı soyarken kaçmış olduklarını öğrenirler. Yakalanmayan teröristlerin kendilerine zarar verebileceği korkusuna kapılırlar.

Kapı çalınınca soyguncuların gelmiş olabileceği endişesi korkularını arttırır. Ev sahibi kadın çocuklarını odalarında göremeyince, üçü de telaşlanır. Çocukları ararlarken yatağın altında bir delik görürler. Gelebilecek tehlikeye karşı deliği kapatmaya çalışırlar. Her tarafı sımsıkı kapalı evdeki son delikleri de kapadıktan sonra tavandan onlara doğru yaklaşan kocaman bir örümcek ağını fark ederler. Örümcek ağı yukarıdan aşağıya iner. Üç kadını da bir koza gibi kuşatır, hapseder. Oyun kapının gümbür gümbür çalınmasıyla sona erer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...