GAZETE SOKAK – Van’da 307 daireli bir sitenin sakinleri, müteahite parasını ödeyip oturdukları evlerin tapularını almak isteyince, evlerinin bankaya ipotekli olduğu ortaya çıktı. “Dindar ve muhafazakar diye müteahhitte güvendik” diyen ev sahipleri, yaşadıkları sorunun giderilmesini bekliyor.

Van’ın İpekyolu İlçesine bağlı Hatuniye Mahallesi’nde yapımı 2010 yılında tamamlanmasına rağmen evlerin tapusu verilmeyen 328 ailenin evleri Rayt adlı yüklenici şirketin Şekerbank’a olan borcundan dolayı 307 daire satışa çıkarıldı. Aileler bu mağduriyetlerinin giderilmesini ve bankanın evlerini satmaktan vazgeçmesini istedi.

‘ŞEKERBNK’TAN İCRAYI GERİ ÇEKMESİNİ İSTİYORUZ’

Değerkent’te daire alan yurttaşlardan Filiz Zengin, depremden önce birçok ailenin burada ev aldığını, dairelerinin paralarını ödemelerine rağmen tapuların kendilerine verilmediğini söyledi. Zengin, depremin ardından müteahhit Fuat Değer’in kendilerine sattığı evleri Şekerbank’a ipotek ettiğini kaydeden Zengin, “Müteahhit belini doğrultsun ve sırf evleri bitirsin diye biz aileler olarak her birimiz 15 bin TL fazladan para verdik. Ancak bunu yapmamıza rağmen tapularımız yine verilmedi. Tapularımız verilmediği için Şekerbank tarafından 1 Ekim’den bu yana evlerimiz satılığa çıkarıldı. Hiçbir borcu olmamasına rağmen evlerimiz elimizden alınıyor. Buradaki binlerce insan yıllarca çalışarak bu evleri aldılar. Kendi evimin borcunu 5 yıl önce kapattım. Artık evlerimizin tapularını almak istiyoruz. Bizim olan evler şuan başkalarına satılıyor. Şekerbank’tan icrayı geri çekmesini istiyoruz” diye konuştu.

‘ÇOK BÜYÜK BİR HAKSIZLIK’

Mağdur olan yurttaşlardan Erciş depreminde ailesinden 9 kişiyi yitiren ve ailede tek sağ kalan Dilek Bakay da, depremden sonra bir ev sahibi olmak için elinde ne varsa bir daireye yatırdıklarını söyledi. Bakay, “Aldığım dairenin parasını fazlasıyla vermeme rağmen şuan evim elimden alınıyor. Bu çok büyük bir haksızlık. Ben şuan babamın emeklilik parası ile yaşıyorum. Hakkımızın yenilmesini istemiyoruz. Hak yerini bulsun ve tapularımızın verilsin istiyoruz” dedi.

‘SAHİP OLDUĞUMUZ YERDE İŞGALCİ OLARAK GÖRÜLÜYORUZ’

Hak sahiplerinden Mehmet Sıdık Ertek de, 35 yıllık çalışmasının ardından emekli tazminatı ile bu evi aldığını söyledi. Tapuların kendilerine verileceğinin söylendiğini ancak kandırıldıklarını belirten Ertek, “Aldığımız evlerin tüm paralarını biz ödedik. Hiçbir borcumuz olmamasına rağmen evlerimiz elimizden alınıyor. Bundan 3 yıl önce çevre düzenlemesi için de 15 bin TL verdik. ‘İflas ettim’ adı altında müteahhit Şekerbank’tan kredi aldı. Şekerbank buna karşılık buraları ipotek etti. Aramızda yaptığımız sözleşmeler, Şekerbank’a ödediğim dekontlar var. Daha temeli atılmayan binaya 100 bin TL ödeyenler de var. Banka hem binaları hem arsayı ipotek etmiş. Şekerbank bize; ‘Siz benim toprağımda işgalcisiniz’ diyor. Bu nasıl bir durumdur, anlamadık” dedi.

‘YETKİLİLER BU SORUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZMELİ’

Daire sahiplerinden Yakup Aslan ise, müteahhittin dindar ve muhafazakar olmasından dolayı herkesin inanarak daire paralarını peşin ödediğini vurguladı. Kendisine verilen dairenin başkasına da satıldığını belirten Aslan, müteahhittin kendilerine söz vermesine rağmen sözünü yerine getirmediğini söyledi. Aslan, şunları söyledi: “Bu sorunun çözülmesi için yetkiler acil bir çözüm bulmalıdırlar. Son bir hafta içerisinde kentin oda başkanları, kanaat önderleri, siyasileriyle görüşmeler yapıyoruz. İstanbul’a Şekerbank’ın genel merkezi ile de görüşmeler gerçekleştirdik ama şuan bir sonuç alamadık. Ücretini fazlasıyla ödediğimiz binaların tapularını istiyoruz.” (Kaynak: MA – Müjdat Can)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...