GAZETE SOKAK – Ömerli’de görevlerinden alınan 11 muhtarın yerine, İlçe Müftüsü, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Mal Müdürü, İlçe Nüfus Müdürü ile Belediye Meclisi’nin AKP’li üyeleri kayyum olarak atandı. Yerine müftü atanan Sivritepe Köyü Muhtarı Halil Arslan, “Bunun dinde yeri var mı” diye sordu.

İçişleri Bakanlığı, Mardin ve ilçelerinde 15 Ekim’de görevden aldığı 65 muhtarın yerlerine kayyum atamaya başlandı. Ömerli ilçesine bağlı Çalışan (Zehnê), Çatalyurt (Kurikmetînan), Çayıralanı (Rekkê), Duygulu (Yestê), Harmankaya (Kewarêx), Havuzbaşı (Taqê), Işıkdere (Mûdê), Kayaballı (Kermêt), Kovanlı (Mistinê), Kömürlü (Rişwanê), Ovabaşı (Metinan), Sivritepe (Xirbêbelik), Sulakdere (Hacya), Taşlıca (Xanêsora) ve Ünsallı (Sada) köylerine kayyum olarak gönderilenler arasında imam, mili eğitim müdür gibi isimler de bulunuyor.
11 KÖYÜN AZASI MUHTARLIĞI KABUL ETMEDİ 
Ömerli Kaymakamlığı, bir süre önce mühürlerine el koyduğu 15 muhtarın görevlerini üstlenmeleri için bir ve ikinci sıra muhtar azalarını kaymakamlığa çağırdı. Kaymakamlık, azalardan 31 Mart 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlere kadar muhtarlık görevlerini üstelenmelerini istedi. Ancak 11 köyün muhtar azası, “Muhtarlarımızın herhangi bir suçu yok. Görevlerine devam etmeliler” diyerek, teklifi ret etti. Çalışan, Çatalyurt, Havuzbaşı ve Işıkdere köylerinin azaları ise, görevi üstlenerek, muhtarlık mührünü teslim aldı. 11 köyün muhtarlığına ise, İçişleri Bakanlığı tarafından bir süre sonra kayyum atandı.
KAYYUMLAR AKP ÜYELERİ VE KURUM MÜDÜRLERİ 
Buna göre, Çayıralan köyü muhtarlığına İlçe Mal Müdürlüğü’nde memur olan Şehmuz Acet, Duygulu muhtarlığına Belediye Meclisi AKP’li Üye ve ilçe belediye kayyumunun yardımcısı Mehmet Hafız Alparslan, Harmankaya muhtarlığına Ömerli İlçe Nüfus Müdürü Vedat Önder, Kayaballı muhtarlığına Belediye Meclisi AKP’li Üye ve belediye kayyumunun yardımcısı Şehmuz Özdemir, Kovanlı muhtarlığına İlçe Mal Müdürü Aydın Orhanlı, Kömürlü muhtarlığına İlçe Tapu Müdür Yardımcısı H. Serkan Anbar, Sivritepe muhtarlığına İlçe Müftüsü Muhammet Likoğlu, Sulakdere muhtarlığına İlçe Milli Eğitim Müdürü Adnan Çiftçi kayyum olarak atandı.
Ünsallı, Taşlıca ve Ovabaşı muhtarlıklarına ise, sırasıyla Celil Kaymaz, Abdülkadir Demircan ve Şerefhan Kanat adlı sivillerin kayyum olarak atandığı öğrenildi.
KAYYUM MÜFTÜYE: DİNDE YERİ VAR MI?
Yerine kayyum atanan Ünsallı Köyü Muhtarı Rıfat Ötgen, yaşananları kabul etmenin mümkün olmadığını dile getirdi. Kayyum atanan kişinin istifa etmesini beklediğini belirten Ötgen, hakkında bugüne kadar herhangi bir soruşturmanın olmadığını aktardı. Ötgen, halkın iradesinin gasp edildiğini ve durumu büyük bir haksızlık olarak gördüklerinin altını çizdi.
Yerine İlçe Müftüsü Muhammet Likoğlu kayyum olarak atanan Sivritepe Köyü Muhtarı Halil Arslan ise,  “Bir din adamı böyle bir görevi nasıl kabul eder, anlam veremedim. Müftü, bir halkın iradesinin gasp edilmesine karşı çıkması gereken ilk kişi olması gerekirdi. Bunu kabul etmesinin dinde yeri var mı? Ben olmadığını düşünüyorum. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesini ve istifa etmesini bekliyoruz” diye konuştu.
MA / Ahmet Kanbal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...