GAZETE SOKAK – Polis tarafından engellenerek biber gazı ile müdahale edilen kadınlar İstiklal Caddesi’nde bulunan ara sokakların çoğunu taşıdıkları dövizlerle mora boyadı.

25 Kasım Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü vesilesiyle Taksim Tünel Meydanı’ndan bir araya gelerek Galatasaray Meydanı’na yürümek istedi. Yürüyüşe geçen binlerce kadının önünü barikat ile kesen polisler, kadınlara müdahale etti. Sıkılan gaz ve plastik mermiye rağmen Tünel Meydanı’nı terk etmeyen kadınlar, erbanelere vurarak bir süre bekledi.

SOKAKLAR MORA BOYANDI

Bekleyiş sırasında kadınlar “geceler benim senin mi sandın? Bedenim benim senin mi sandım”, “Kadın yaşam özgürlük” sloganları attı. Ardından ara sokaklara dağılarak her yerde basın açıklamalarını yapacaklarını duyuran kadınlar, sloganlarla ve ellerindeki dövizlerle İstiklal’de bulunan birçok sokağı mor renge boyadı.

İKİNCİ KEZ MÜDAHALE EDİLDİ

Ara sokaklardan Mis Sokağı’na geçmek isteyen kadınların önünü polis Şişhane’de kesti. Engele rağmen yürümek isteyen kadınlara polis biber gazı ile müdahale etti. Polisin tutumunu sloganları ile protesto eden kadınlar tekrardan ara sokaklara dağıldı.

ENGELE RAĞMEN MİS SOKAĞINA VARDILAR

Tüm engellemelere rağmen kadınlar Mis Sokağı’nda bir araya geldi. Burada “Kürdistan da direnen kadınlara bin selam”, “Arin’den Sibel’e yürüyoruz zafere” ve “Figen Yüksekdağ onurumuzdur” sloganını attı.

‘BİR GÜN DEĞİL HER GÜN VE HER YERDE’

Kadınlar burada açıklama yaptı. Açıklamayı kadınlar adına Rüya Kurtuluş yaptı. Bugün aslında her gün karşı karşıya kaldıkları şiddeti görünür kıldıkları gün olduğunu dile getiren Kurtuluş, “Ama kadınlar 24 Kasım’da da, 25 Kasım’da da, 26 Kasım’da da şiddete uğramaya devam ediyor. Evde, sokakta, işyerinde, okulda, sette, adliyede, tarlada, Meclis’te. Bu yüzden mücadelemiz de bir gün değil, her gün ve her yerde. Her gün şiddetle veya şiddet tehdidiyle kuşatılmış şekilde hayatlarımızı sürdürdüğümüz bu ülkede çok iyi öğrendiğimiz bir şey var: Erkek şiddetinin de erkek şiddetini kadınları birbirlerinden ayrıştırarak ‘haklı göstermeye’ yeltenen bu düzenin de bahanesi çok” dedi. Kurtuluş, “Kim ne derse desin, bir daha hiçbir şey ‘eskisi gibi’ olmayacak. Çünkü haklarımızın, hayatlarımızın değerini iyi biliyoruz, çünkü kadın hareketi var, kadın mücadelesi var, kadın dayanışması var” diye ifade etti.

TEKRAR MÜDAHALE EDİLDİ

Açıklamanın ardından kadınlar İstiklal Caddesi’ne çıkmak isteyince önü yeniden polis tarafından kesildi. İstiklale çıkmakta kararlı olan kadınlara polis yeniden biber gazı ile müdahale etti. Ara sokaklara dağılan kadınlara burada da müdahale eden polisler çok sayıda kadını darp etti.

Taksim’in tüm ara sokaklarında gruplar halinde slogan atarak yürüyen kadınlar, ellerinde bulunan dövizleri sokaklara asarak eylemlerine son verdi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...