GAZETE SOKAK – Özel Batman Dünya Hastanesi doktorları kentte bir ilke imza atarak doğuştan görme engelli olan Iraklı gencin gözlerini açarak ışıkla buluşturdu.

Özel Batman Dünya Hastanesinde görev yapan Op. Dr. Yalçın İşcan, 2019 yılında başlatmış olduğu Kornea nakli hizmetine yeni bir boyut kazandırdı.

Batman’da Kornea naklini ilk kez yapmış olmakla takdir toplayan Dr. İşcan, Türkiye Cumhuriyeti (TC) uyruklu olmayan hastalar için önemli bir çalışmaya imza attı.

Yasal mevzuat gereği T.C vatandaşlarından alınan Kornealar sadece T.C. uyruklu vatandaşlarına nakledilebildiğini belirten Dr. İşcan, “Yabancı uyruklu hastalara ancak ‘Sağlık Turizmi Belgesi’ olan ve aynı zamanda Kornea nakli izinleri olan hastaneler özel izin alarak ve yurt dışından Kornea getirterek bu hizmeti sunabilmektedir” dedi.

Bu izinleri almak ve yabancı uyruklu hastalara da umut olmak için Tıbbi Direktör Dr. Tuncer Toklu ve Göz Kliniği Sorumlusu Dr. Yalçın İşcan uzun uğraşlar sonucunda T.C. Sağlık Bakanlığından Amerika ve Avrupa Göz Bankalarından Kornea getirtip ve kullanma ruhsatını alarak, Amerika Kornea Bankasından soğuk zincir koşullarında gelen Korneayı doğuştan gözleri hiç görmeyen 15 yaşındaki Iraklı hastaya nakil gerçekleştirildi. Başarılı nakil sonrasında hastanın görmesi sağlandı.

Uyruğu ne olursa olsun kliniğimize başvuran tüm hastalara Dünya Hastanesi olarak hizmet vermekten mutlu olacaklarını ifade eden Dr. İşcan, “Gözleri görmeyen bir insanın görmeye başlaması mesleğimin tabiri caizse mucizevi yönü. Hastalarımın kendini yeniden doğmuş gibi hissetmesi beni son derece duygulandırıyor. Bu mutlulukta payım olmasından dolayı işimi çok seviyorum” diye konuştu.

İşcan, bu işte hiçbir desteğini esirgemeyen Özel Batman Dünya Hastanesi Yönetimine ve Batman Sağlık Müdürlüğüne müteşekkir olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...