GAZETE SOKAK – Ovacık ilçesi Havuzlu köyüne bağlı Karataş mezrasında hayvanlarıyla birlikte ahırda yaşayan Hüsniye Sarıgül, kışın tüm zorluklarına rağmen doğal yaşamı terk etmek istemiyor.

Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Karataş mezrasında tek başına yaşayan Hüsniye Sarıgül (60), kış koşullarının zorluklarına rağmen doğal yaşamı terk etmiyor.

TEK BAŞINA KÖYDE YAŞIYOR

Yaşamı boyunca hayvancılık yaparak geçimini sağlayan Sarıgül, 1994’teki köy boşaltmalarıyla birlikte yaşadıkları Ovacık-Havuzlu köyünden zorunlu göçe maruz kalarak 6 yıl boyunca İstanbul’da yaşamını sürdürdü. 2000 yılında tekrar Ovacık’a dönen Sarıgül, köylerindeki arazi tapusuz olduğundan ev yapamayınca yine daha önce boşaltılan Havuzlu köyüne bağlı Karataş mezrasına yerleşti. Mezranın daha önceki sakinlerinden izin alarak bir ahıra yerleşen Sarıgül, 90’lı yıllarda anne ve babasını kaybettiği için tek başına yaşıyor.

Hayvancılık yapan Sarıgül, normalde kışları hayvanları ile birlikte Ovacık’a gelip ilkbaharda da yaylalara çıkıyor. Ancak bu yıl ilçe merkezinde hayvanlarına ahır bulamadığı için tek başına köyde kalmak zorunda kalan Sarıgül, 3 odalı ahırda hayvanlarıyla kalıyor.

TÜM YAŞAMI HAYVANLARI

Sarıgül, koşulları ağır olmasına rağmen köy yaşamından kopmak istemiyor. İnekleri ve 2 köpeğinin tüm yaşamı ve ailesi olduğunu belirten Sarıgül, hayvanlarından birine bir şey olsa çok üzüldüğünü ifade ediyor.

SUYU DEREDEN GETİRİYOR

Köy yaşamını çok seven ve tek başına dahi olsa terk etmek istemeyen Sarıgül, elektrik ve su sorunu yaşıyor. Mezraya bir kilometre uzaklıkta bulunan dereden kovalarla su taşıyan Sarıgül, ilçe merkezinde ahır temin edilmesine yönelik yaptığı başvurularda kaymakam ve belediyenin kendisine hiçbir şekilde yardımcı olmadığını belirtiyor.

‘GÖÇEBE YAŞIYORUM’

Köy, yayla ve ilçe merkezi arasında göçebe yaşadığını belirten Sarıgül, artık kendisine ait bir arazisinin, bir evinin ve daha iyi bir ahırının olmasını istiyor. Köydeki tüm işleri tek başına yaptığını söyleyen Sarıgül, “Hiçbir yerden gelirim yok. Yaşamımı idame etmek için hayvancılık yapıyorum. Hayvanlarımı da çok seviyorum. Aslında onlardan kopmak istemiyorum. O nedenle göçebe bir hayat ve tek odalı ahırda yaşıyorum. Ne gelenim var, ne gidenim. Sabahın köründe uyanıyorum, akşama kadar iş yapıyorum. Zamanım öyle geçiyor. Sıkılmaya dahi zamanım olmuyor. Yetkililerden tek isteğim hayvanlarımla birlikte kendimizi idame edebilecek bir ev ve ahırımızın olmasıdır” diyor. MA – Semra Turan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...