GAZETE SOKAK – Adana’da 8 Ağustos 1996’da bir ev baskınında çatışma çıktığı ileri sürüldü. Yaşanan olayda 2’si çocuk 5 kişi ve Adana Emniyet Müdürü Mehmet Nuri Kocabıyık yaşamını yitirdi. 22 yıl sonra yaşamını yitiren kişilerin mirasçıları ve mirasçıların mirasçısına tazminat cezası verilerek, haklarında icra takibi başlatıldı.

Adana’nın Küçükdikilli semtine bağlı Çınarlı mahallesinde 8 Ağustos 1996’da polisler tarafından yapılan ev baskınında Abdurrahman Sarı, Rıdvan Altun ve ev sahibi Ömer Bayram ile ufak yaşlardaki kızları Dilan ve Berivan Bayram yaşamını yitirdi. Evde çıktığı ileri sürülen çatışmada dönemin Adana Emniyet Amiri Mehmet Nuri Kocabıyık da yaşamını yitirdi. Olayın yaşandığı akşam Altun ve Sarı’nın evleri basılarak tüm aile bireyleri gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Abdurrahman Sarı’nın ağabeyi Ahmet Sarı çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Bayram ailesinin evinde çıktığı ileri sürülen çatışmadan bir hafta önce Adana’da olduğu belirtilen ağabey Sarı, olayla ilgisi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Ahmet Sarı 4 yıl sonra serbest bırakıldı.

Yaşanan olaydan 11 gün sonra 19 Ağustos 1996’da İçişleri Bakanlığı, yaşamını yitiren emniyet amiri Kocabıyık’ın ailesine tazminat verip maaşa bağladı. O tarihte Kocabıyık’ın ailesine tazminat olarak bin 435 lira 50 kuruş verildi.

İLK DAVA REDDEDİLDİ

Yaşanan olayın ardından İçişleri Bakanlığı tarafından yaşamını yitiren Altun ve Sarı’nın mirasçıları hakkında 1997 yılında Adana 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde tazminat talepli dava açıldı. Açılan dava 2001 yılında karara bağlandı. Kararda, Altun ve Sarı’nın mirasçıları emniyet amiri Kocabıyık’ın öldürülmesi olayıyla ilgilerinin olmadığı, verilen tazminattan sorumlu olmayacakları kanaatine varılarak, davanın reddine karar verildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ISRAR ETTİ

Karardan 5 yıl sonra İçişleri Bakanlığı bir kez daha harekete geçti. Bakanlık bu defa Adana İlk Derece 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’nde ve Adana 2’nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nde Altun ve Sarı’nın mirasçıları hakkında tazminat talepli dava açılması için başvuru yaptı. Başvuruda, 3 Eylül 1996 tarihinden itibaren Sarı ve Altun’un mirasçılarından (davalı) tazminatın yasal faizi ile birlikte tahsiline karar verilmesi istendi.

İKİ AYRI MAHKEMEDE DAVA AÇILDI

Bakanlığın talebini kabul eden iki mahkeme, 24 Nisan 2006 tarihinde mirasçılar hakkında dava açtı. Altun ve Sarı’nın 16 mirasçısı hakkında Adana İlk Derece 4’üncü Sulh Ceza Mahkemesi’nde, Sarı’nın mirasçısı ve aynı zamanda ablası olan Gülizar Keser hakkında da Adana 2’nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açıldı.

BİRLEŞTİRME TALEP ETTİ

Gülizar Keser dava karara bağlanmadan yaşamını yitirdi. Abla Keser’in yaşamını yitirmesi ardından, Adana İlk Derece 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi, Adana 2’nci Sulh Hukuk Mahkemesi’ne yazdığı yazıda, abla Keser hakkında açılan dava dosyasının birleştirilmesini talep etti. Bunun üzerine Adana 2’nci Sulh Hukuk Mahkemesi dava dosyasını birleştirilmek üzere Adana İlk Derece 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’ne gönderdi.

MİRASÇININ MİRASÇISINA DA DAVA AÇILDI

Adana İlk Derece 4’üncü Sulh Ceza Mahkemesi de abla Keser’in yaşamını yitirmesini ileri sürerek, mirasçıları olan eşi ve 9 çocuğuna tebligat gönderip, davada “davalı” olarak yer aldıklarını ve duruşmada hazır bulunmalarını istedi.

DAVANIN GÖRÜLMESİNE KARAR VERDİ

Yaşamını yitiren Abdurrahman Sarı’nın mirasçıları, 13 Haziran 2006’da mahkemeye verdikleri yazılı beyanlarında, davaya konu olayda hiçbir ihmal ve kusurlarının olmadığını, Abdurrahman Sarı’nın olayda yaşamını yitirdiğini ve kendilerinin mağdur olduğunu belirtti. Aile, Adana 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde daha önce karara bağlanan 1997/266 esas ve 2001/504 kararındaki ret kararını gerekçe göstererek, davanın reddedilmesini istedi. Mahkeme, ailenin taleplerini reddederek, davanın görülmesine karar verdi.

TAZMİNAT ÖDENMESİNE KARAR VERİLDİ

Davanın karar duruşması ise 25 Kasım 2008 tarihinde görüldü. Karar duruşmasında 26 kişi davalı olarak yer aldı. Mahkeme verdiği kararında Adana Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde olaya ilişkin başlatılan soruşturmanın tutanakları incelediğini, Kocabıyık’ın ölümünün sorumlularının Abdurrahman Sarı ile Rıdvan Altun olduğuna bir kez daha kanaat getirdiğini ifade etti. Bu kanaati doğrultusunda Altun ve Sarı’nın mirasçılarının tazminattan sorumlu olduklarını ileri süren mahkeme, 26 kişiyi söz konusu tazminatı ve faizi ile yargılama giderlerinin ödemeye mahkum etti.

ONAMA KARARI TEBLİĞ EDİLMEDİ İCRA BAŞLATILDI

Bu kararla mirasçılar, bin 435 TL ve 22 yıllık faizi ile 882 TL yargılama giderini ödemeye mahkum edildi. Mahkemenin vermiş olduğu karar ise Yargıtay tarafından 3 Eylül 2014 tarihinde onandı. Bu karar 30 Temmuz 2018 günü Adana 7’nci İcra Dairesi tarafından mirasçılara tebliğ edildi. Bu haliyle 26 mirasçı hakkında icra takibi de başlatılmış oldu.

21 YILDIR CEZAEVİNDE İCRALIK OLDU

Hakkında tazminat kararı verilen Abdurrahman Sarı’nın ağabeyi Vahdettin Sarı ise farklı bir dosyadan 1997 yılından beri tutuklu. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Vahdettin Sarı, Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Karar ile 21 yıldır tutuklu olan Vahdettin Sarı’ya da hem tazminat cezası verilmiş oldu, hem de icra takibi başlatılmış oldu.

MA / Yasin Kobulan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...