GAZETE SOKAK – Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun 4 aylık raporuna göre, 14 kadın gazeteci tutuklu, 13 gazeteci ise açlık grevinde bulunuyor.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla hazırladığı 4 aylık raporu açıkladı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ndeki açıklamaya, MKGP üyesi gazeteciler katıldı. Açıklamanın Kürtçesini gazeteci Fatime Tekin, Türkçesini ise Platform -Sözcüsü Ayşe Güney okudu.

2016 YILINDA 173 MEDYA KAPATILDI, BİNLERCE ÇALIŞAN İŞSİZ KALDI’

Platform Sözcüsü Güney, 3 Mayıs’ın Dünya Basın Özgürlüğü Günü olduğunu hatırlatarak, Türkiye’de her geçen gün basın özgürlüğü üzerindeki baskıların artarak devam ettiğini belirtti. Tekelleşen ve biat etmesi üzerinden oluşturulan medya organlarına her gün yenisinin eklendiğini dile getiren Güney, 2016’da ilan edilen OHAL’in ardından 173 medya kuruluşunun kapatıldığını ve binlerce basın emekçisinin işsiz kaldığını hatırlattı. Bu kara tablonun giderilmesi adına tek bir adım atılmadığını dile getiren Güney, binlerce yazıya, haber ajanslarına, gençlik haber portallarına erişim engeli getirildiğini vurguladı. Seçim sürecinde iktidar yanlısı basın kuruluşlarının yaptıkları haberlerle gazetecilik ilkelerinin alt üst edildiğini ifade eden Güney, medya baskı altına alınarak her türden özgürlük hakkı, çalışma, kendini ifade etme, yargının bağımsızlığı gibi pek çok toplumsal alanın etkisiz hale getirildiğini vurguladı. Böylesi bir atmosferde basının gerçekleri halka taşıma vasfını yitirdiğine dikkat çeken Güney, “Gazeteci bilinmeyenleri açığa çıkarmakla yükümlüyken, günümüzde ise bilinenleri dahi olduğu gibi yazmak büyük bir cesaret örneği oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

SAHİP ÇIKMAK VE YAŞAMI SAHİPLENMEK GEREKİR’

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevi eyleminin 177’nci gününde devam ettiğini hatırlatan Güney, 5 kadın tutuklunun da içerisinde yer aldığı farklı cezaevlerinden 15 tutuklunun başlattığı ölüm orucunun ise 4’üncü gününde olduğunu kaydetti. Güney, var olan hukukun işletilmesi üzerinden başlatılmış olan eylemi görmezden gelen havuz medyasının bedenini açlığa ve ölüme yatırmış insanların yaşadıklarından ve olabilecek olumsuzluklar karşısında oluşacak toplumsal infialden sorumlu olduğunu söyledi. Güney, hangi düşünceden olursa olsun gazetecilere düşen görevin, Türkiye’de yaşanan kaos ve baskı ortamını yıkacak, tekrar halkları kenetleyerek korku politikalarını bertaraf edecek bu eyleme sahip çıkmak olduğunu belirterek yaşamı sahiplenmesi gerektiğini söyledi.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN SESLERİ YÜKSELTMEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Türkiye’nin Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) 2019 yılında basın özgürlüğü endeksine göre 180 ülke arasında 157’nci sırada yer aldığını belirten Güney, gazeteciler için Türkiye’nin dünyanın en büyük cezaevi haline geldiğini söyledi. İçeride tutuklu bulunan gazetecilerden 12’sinin açlık grevinde olduğunu hatırlatan Güney, şunları söyledi: “Kibriye Evren 139 gündür açlık grevinde. Sessizlik sadece eylemde yer alanları değil, insanlığı öldürür. En çok baskıya maruz kalmış olan biz gazeteciler bunu çok iyi biliyor ve buradan meslektaşlarımıza sesleniyoruz. Gazeteciliğin artık bir mücadele alanına dönüştüğü böylesi zamanlardan geçmekteyiz, bu sessizliği cesaretimizle kıralım. Bizler kadın gazeteciler olarak, tek ses ve siyaha bürünmüş olan basın gerçekliği karşısında, Türkiye’deki tüm renkleri kendi içimizde barındırarak, gerçeği ve yalnız gerçeği yazacak tüm dünyaya gösterecek ve bir an olsun cesaretimizi yitirmeyeceğiz. Tüm meslektaşlarımızın Dünya Basın Özgürlüğü Gününü kutluyor ve basın ve ifade özgürlüğü için seslerini yükseltmeye çağırıyoruz.”

Güney, Türkiye’deki kadın gazetecilerin yaşadığı hak ihlalleri ve 4 aylık raporu da açıkladı. Rapora göre; “14 gazeteci tutuklu. 5 gazeteci tahliye edildi. 30 gazeteci yargılandı. 2 gazeteci beraat etti. 2 gazeteci darp edildi. 2 gazeteci katledildi. 3 gazetecinin telefonu dinlendi.”

AÇLIK GREVİNDEKİ GAZETECİLER

Açlık grevindeki gazetecilerin isimleri de şöyle: “Kibriye Evren (139. gün), Gülistan İke (138. gün), Dilbirin Turgut (Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde 15 Ocak’tan bu yana açlık grevinde), Reyhan Hacıoğlu (Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde), Özlem Seyhan (Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde), Nedim Türfent, (Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde), Uğur Akgül (Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde), Ziya Ataman (Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde), Abdulkadir Turay (Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde), Çetin Kurşun (Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde), Mehmet Güleş (Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 5 Mart’tan bu yana açlık grevinde), İdris Yılmaz (Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde), İdris Sayılğan (Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi’nden 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde)”

TUTUKLU KADIN GAZETECİLER

Türkiye’de tutuklu bulunan kadın gazetecilerin isimleri de şöyle: “Ayşe Düzkan (Gazeteci-yazar), Aslı Ceren Aslan, (Özgür Gelecek yazı işleri müdürü), Ayşe Nazlı Ilıcak (Yarına Bakış gazetesi yazarı), Ayşenur Parıldak (Haberdar ve Zaman) Burçin Dokgöz (Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri), Ceren Taşkın, (Hatay’ın Sesi), Hanım Büşra Erdal (eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı), Hatice Duman (Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü), Kibriye Evren (JinNews muhabiri), Meltem Oktay (DİHA), Pınar Gayıp (ETHA muhabiri), Reyhan Hacıoğlu (Özgürlükçü Demokrasi editörü), Semiha Şahin (ETHA editörü), Tuba Bulut (Yeni Yaşam gazetesi).”MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...