GAZETE SOKAK – Hakkari’nin sebze meyve ihtiyacını karşılayan Rezan mezrasında son yıllardaki kuraklıktan kaynaklı verim düştü. Köylüler çaresiz olduklarını dile getirdi.

Hakkari’nin sebze ve meyve ihtiyacını karışlayan merkeze bağlı Doğanyurt (Pîran) köyüne bağlı Bağlar (Rezan) mezrası, kuraklık ve su sıkıntısından dolayı verim alınamıyor.

KÖY SUSUZ KALDI

Hakkari- Van karayolu üzerinde bulunan mezranın suyu hem kaynaktan azalması hem de daha yukarısında bulunan köylerin kullanımından dolayı köylülere sıkıntı yarattı. Mezradaki meyve ağaçlarını kuruma noktasına getirirken, ekilecek çok sayıda verimli arazi susuzluktan atıl kalıyor. Kendi imkanları dahilinde çözüm bulmaya çalışan köylüler, küçük su birikintilerini birleştirerek sulama havuzu yapmaya çalışıyor.

‘ARAZİNİN BİR BÖLÜMÜNÜ KURTARMAYA ÇALIŞACAĞIZ’

Geçmişte sattıkları ürünün fazlasını tanıdıklarına gönderdiklerini anlatan köy halkından Osman Salim, şimdi kendilerine yetecek kadar ürün alamadıklarını söyledi. İşin zorluklarına da dikkat çeken Salim, şöyle devam etti: “Sürekli yoğun bir tempo içindeyiz. Hep eziyet ve cefa çektik. Burada gördüğünüz kanalı kendi imkanlarımız ile kazdık. Traktör ve parxêl ile çektiğimiz taşları kanalın duvarlarına dizerek suyu toplamaya çalışıyoruz. Bu havuzu yaparak belki arazilerimizin bir bölümünü kurtarabiliriz.”

‘BÖLGENİN SEBZE MEYVE MERKEZİYDİK’

Son yıllarda kuraklıkla karşıya olduklarını belirten Salim, “Eskiden su sorunumuz yoktu. Bu köy bütün bölgeyi besleyecek kadar meyve ve sebze elde edilen bir yerdi. Hakkari merkez, Yüksekova ve Başkale’ye ürün satıyorduk. Ankara ve İstanbul’a kadar dost ve tanıdıklarımıza gönderiyorduk. Eskiden kendi bahçemde günde 800 kiloya kadar domates, salatalık elde ediyordum. Yaz boyunca hiçbir zaman sebzemiz bitmiyordu. Maalesef o günler geride kaldı” diye konuştu. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...