Ankara’ya yürümek istedikleri için gözaltına alınan Birleşik Metal İşçileri, tekrardan bir araya gelerek, “Ankara duy sesi bu gelen işçinin ayak sesleri” sloganları ile yürümeye başladı.

GAZETE SOKAK – Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (Birleşik Metal-İş) üye oldukları için çalıştıkları Systemair, HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikalarından tazminatsız olarak işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan işçiler, dün Gebze şubeleri önünde bir araya gelerek Ankara’ya yürümek istedi. Yürüyüşe müdahale eden polis, 109 işçiyi gözaltına aldı. Gece saatlerinde serbest bırakılan işçiler bugün tekrardan aynı yerde toplanarak basın açıklaması yaptı. “Sendikalaşma hakkı istiyoruz” pankartı açan işçiler, “Sendikalaştık işten atıldık” ve “Sendika suç değil anayasal haktır” dövizlerini taşırken, sık sık “İş, ekmek, aş yoksa barış da yok” ve “İnadına sendika”, “Patronların kölesi olmayacağız” sloganları attı. Açıklamaya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da katıldı.

OMUZ OMUZA

Burada konuşan Çerkezoğlu, işverenlerin ve patronların sırtını iktidara dayadığını belirterek, işçilerin ise güçlerini yaratıkları emeklerinden aldığını kaydetti. Sendikal faaliyetlerin önündeki bütün engellerinin kaldırılması gerektiğini dile getiren Çerkezoğlu, “Bu topraklarda eşitliğin, adaletin, özgürlüğün, barışın ve kardeşliğin olduğu, demokrasinin tüm kurallarıyla işlediği bir emeğin Türkiye’sinin mücadelesini hep birlikte omuz omuza büyütmeye kararlı olduğumuzu buradan bir kere daha söylüyoruz” dedi.

İŞÇİNİN AYAK SESLERİ

Yapılan açıklamanın ardından işçiler, “Ankara duy sesimizi bu gelen işçinin ayak sesleri” ve “Zafer direnin emekçinin olacak” sloganları ve dövizlerle Ankara’ya gitmek için yolla çıktı. Çerkezoğlu’da Gebze çıkışına kadar işçilere eşlik etti.

Gebze çıkışına kadar yürüyen işçiler, daha sonra araçlarla Ankara yürüyüşüne devam edecek. İşçiler, yürüyüşlerini Ankara girişinde tekrardan yaya olarak devam edecek. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...