GAZETE SOKAK – KDP Lideri Mesud Barzani, Kuzey ve Doğu Suriye’de sağlanan ateşkese ilişkin, “Çözüm için atılacak her adımda, yapılacak her anlaşma ve mutabakatta Suriye’deki Kürtlerin ödediği bedel ve kaderi göz önünde bulundurulması gerekiyor” dedi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Lideri Mesud Barzani, Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian’ı, Pirmam’daki ofisinde kabul etti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un selamını Barzani’ye ileten Le Drian, Fransa’nın Kürtleri desteklediğini söyledi.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları sonucunda DAİŞ’in yeniden ortaya çıkmasından endişeli olduklarını dile getiren Le Drian, Fransa’nın DAİŞ ile mücadelede Irak Federe Kürdistan Bölgesi’ne desteklerini sürdüreceklerini vurguladı.

‘KÜRTLERİN ÖDEDİĞİ BEDEL’

Barzani, Fransa’nın Kürtlere olan desteğinden dolayı Cumhurbaşkanı Macron ve Fransa’ya teşekkür etti. Türkiye’nin saldırılarına dair endişelerini ileten Barzani, “Söz konusu durumun çözümü için atılacak her adımda, yapılacak her anlaşma ve mutabakatta Suriye’deki Kürtlerin ödediği bedelleri ve kaderi göz önünde bulundurulması gerekiyor. Kürtlerin kadim dostu ve terörle mücadele uluslararası koalisyonun önemli bir ortağı olan Fransa’nın bölgedeki demografik yapının değiştirilmesine müsaade etmemesini ve bölgede yaşanacak bir felaketin önüne geçmesini istiyoruz. Bu konuda gereken rolü üstlenmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

‘DAİŞ’E ZEMİN HAZIRLIYOR’

Barzani de, Türkiye’nin saldırılarından dolayı DAİŞ’in yeniden harekete geçmesine zemin hazırladığını belirterek, “Maalesef durumun daha da kötüye gitmesi DAİŞ ve ona benzer grupların yeniden ortaya çıkmasına vesile oldu. Terörle mücadele sadece askeri zeminde olmaz, toplumsal, siyasi, ekonomi ve fikir zemininde de mücadele edilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde kökleri kurutulabilir” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...