İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, “ağırlaştırılmış müebbet hapis”le cezalandırılan Mehmet Altan’ın tahliyesine karar verdi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla yargılanan Mehmet Altan, Ahmet Altanve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu tutuklu 6 sanığa yerel mahkemece verilen “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezalarına ilişkin istinaf başvurularını dosya üzerinden inceledi. Ceza Dairesi, hazırladığı tensip tutanağında, sanığın başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi’nin, Mehmet Altan’ın “kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiğine” karar verildiği hatırlatıldı.

TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Bu kararın kesin olduğu vurgulanan tutanakta, Anayasa gereğince AYM’nin kararlarının yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağladığı aktarıldı. Tutanakta, Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun gereğince hak ihlali tespit edildiğinde bunun ortadan kaldırılması gerektiğinin de bağlayıcı nitelikteki olduğu kaydedildi.

Tutanakta, bu gerekçelerle tutuklu sanık Mehmet Altan’ın tahliye edilmesine karar verildiği belirtildi.

Mehmet Altan’ın başka suçtan hükümlü ve tutuklu değilse salıverilmesi için ilgili cezaevi idaresine yazı yazılması kararının yer aldığı tutanakta, Altan hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulurken, haftanın bir günü adli kontrol altına alınması karara bağlandı.

Sanıklar Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül’ün ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilirken, duruşma tarihi 21 Eylül’e verildi.

Öte yandan ceza dairesi tutuksuz sanık Tibet Murad Sanlıman hakkında “silahlı terör örgütüne bilerek veya isteyerek yardım etme” suçundan verilen beraat kararını onadı. (Mezopotamya Ajans)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...