GAZETE SOKAK – AKP’nin itirazlarla mazbataların verilme sürecini uzatarak Nisan ayı ödeneklerinin yapılmasını beklediğini belirten HDP Milletvekili Semra Güzel, bunun kayyumla başlayan gasp sürecinin bir devamı olduğunu söyledi.

AKP, Halkların Demokratik Partisi (HDP) adaylarının kazandığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 4’ü merkez ilçe olmak üzere 14 ilçenin tamamında seçim sonuçlarına itiraz etti. Sırasıyla İlçe ve İl Seçim Kurullarına itirazda bulunan AKP, başvuruların ret edilmesi üzerine 13 ilçede oyların yeniden sayımı için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu. Hazro ilçesinde ise oyların yeniden sayımı için yapılan başvurunun kabul edilmesi ardından yapılan sayımda sonuç elde edemeyen AKP, bu kez seçimin yeniden yapılmasına yönelik YSK’ya başvurdu.

DBP yönetiminde olan Ergani ve Çınar belediyelerinde HDP’li adaylar mazbatalarını alırken, kentte kayyum atanan belediyelerde AKP’nin yaptığı itirazlar gerekçe gösterilerek mazbataların verilmemesi ise dikkat çekiyor. HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, itiraz sürecini değerlendirerek, mazbataların verilmemesinin nedenlerini sıraladı.

İTİRAZLAR

Diyarbakır’da kayyum yönetiminde olan belediyelerin neredeyse tamamını geri aldıklarını ifade eden Güzel, belediyeleri açık ara fark ile elde etmelerine rağmen AKP’nin bütün belediyelere itiraz ettiğini söyledi. Yapılan itirazların kabul edilebilmesi için geçersiz oy sayısı ile partiler arasındaki oy farkının dikkate alınması gerektiğine işaret eden Güzel, itirazlarla sonuçların değişmesi mümkün olmamasına rağmen yeniden sayım kararları alındığını belirtti.

‘GASP İÇİN ZAMAN YARATIYORLAR’

AKP’nin itirazlarla mazbataların verilmesi sürecini uzatmayı amaçladığını dile getiren Güzel, “Kayyumla başlayan gasp sürecinin bir devamıdır. İşçi alımlarının olması, talan mantığı ile taşınmazların devredilmesi, belediye binalarında bulunan demirbaşların çıkarılması sadece gaspın bir kaç örneğidir. Bu gasp için sadece zaman yaratıyorlar” dedi.

‘ÖDENEKLER BEKLENİYOR’

YSK’nin kesin sonuçları açıklayacağı 13 Nisan tarihi öncesinde belediyelerin Nisan ayı ödeneklerin yapılacağına dikkat çeken Güzel, “Bu süreci uzatarak, gelecek ödeneği alıp bir gaspı daha gerçekleştirmeyi amaçlıyorlar” iddiasında bulundu.MA – Özgür Paksoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...