GAZETE SOKAK – KDP asayişi, Hewler’de Türkiye Başkonsolosluğu çalışanlarına yönelik yapılan saldırından sonra 4 gündür Maxmurluların Hewler’e gitmesine izin vermiyor.

Irak Federe Kürdistan Bölgesi başkentti Hewler’de (Erbil) 17 Temmuz’da bir restoranda Türkiye Başkonsolosluğu çalışanlarına yönelik yapılan saldırıda, biri konsolos çalışını 3 kişi yaşamını yitirmişti. Hewler’deki saldırı sonrasında KDP asayişi, 4 gündür kimsenin Birleşmiş Milletler (BM) denetimindeki Maxmur kampından yurttaşların Hewler’e gelmesine izin vermiyor.

Saldırının hemen ardından Hewler-Kerkük, Hewler-Süleymaniye ve Hewler-Maxmur yolları trafiğe kapatılmıştı. Bir müddet sonra tüm yollar tekrardan trafiğe açılırken, Maxmur yolu ise hala kapalı.

KDP asayişi, hasta ve acil durumlar için dahi Maxmur’dan kimsenin çıkışına izin verilmiyor.

GÖZALTINA ALINANLAR BIRAKILDI

Öte yandın Hewler’de 18 Temmuz’da gece saat 01.30-02.00 arasında yapılan baskınlarda 16 genç kadın gözaltına alınarak Hewler Asayişi’ne götürülmüştü. Baskın sırasında gençlere ait ev asayiş güçleri tarafından darmadağın edilmişti. Gözaltına alınanlardan 11’i aynı gün, 5’i ise dün akşam saatlerinde serbest bırakıldı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...