GAZETE SOKAK – Mardin’de metreküpü 2 TL’den kademeli olarak 6,25 TL’ye kadar çıkarılan su zammını protesto eden yurttaşlar, belediyeyi borç batağına sürükleyen kayyıma, “Borcu biz mi yaptık” diye sordu.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019’da yeniden kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın kendi döneminde 620 Milyon TL borçlandırdığı Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MARSU) yükünü hafifletmek için içme suyuna yaptığı yüzde 212,5 zam, tepki toplamaya devam ediyor. Yeni zamla metreküpü 2 TL olan su ücreti, 2020 yılının ilk 6 ayında KDV hariç 4,25 TL, Mayıs ayından itibaren ise, 6,25 TL olarak kararlaştırılmasına yönelik tepkiler dinmiyor. Fahiş zamma bazı hukukçular itiraz etmek için yargı süreci başlatırken, yurttaşlar, kayyımın borç batağının kendilerine ödettirilmesine tepkili.

‘BORCU BİZ Mİ YAPTIK’

Geçim sıkıntısına dikkati çeken emekli Nezir Atlıkaya, “Ben bir emekliyim. Bizim maaşımıza yüzde 6 buçuk zam yapıldı ama suya yüzde 200 zam yapıldı. Bize kaşıkla verdiler kepçe ile alıyorlar” dedi. Zammın “haksızlık” olduğunu ifade eden Atlıkaya, “Ne yapacağımızı şaşırdık. Geçen 71 TL su faturası geldi. Yapılan zamla bu ay ortalama 190 TL su faturası gelecek. Bunu nasıl ödeyelim. Ancak faturayı yırtıp atacağız. MARSU’nun borcunu biz mi yaptık? Kendileri borç yaparak faturasını millete çıkarıyorlar. Doğru dürüst çalışsınlar. Gereksiz harcama yapmasalar borçlarını ödeyebilirler. Yazık değil mi bu millete. Aybaşını getiremiyoruz. Ne oyun oynadıklarını bilmiyoruz. Gidip neden böyle yaptınız? Diye soramıyoruz. Bize haksızlık yapılıyor ve ses çıkamıyoruz” diye konuştu.

‘HAKSIZ ÜCRET TALEBİNDE BULUNUYORLAR’

Mardin’de su noktasında yetersiz bir hizmet verildiğini vurgulayan Şehmuz Yaprak, kentin belli yerlerinde suyun 4-5 günde bir defa verildiğini, sürekli kesintiler olduğunu hatırlattı. Belediyenin yeterli düzeyde su vermemesi nedeniyle halkın tankerle su almak zorunda kaldığını, tankerlerle alınan suyun da sayaçtan geçirilerek, ikinci defa ücret ödemek zorunda kalınmasına da dikkati çeken Yaprak, “Belediye haksız bir ücret talebinde bulunuyor. Yani halk iki defa suya para ödemiş oluyor. MARSU’nun yaptığı hizmet çok yetersiz. Önce yeterli düzeyde hizmet versin, Borcu kayyım yaptı ve yine kayyımın kendisi atandı” dedi.

‘MASRAFI KARŞILAYAMIYORUZ’

Fırın işletmecisi olan Efkan Ünlügül, yapılan zammın haksız olduğunu dile getirerek, “Küçük bir esnafız ve o kadar masrafı karşılayamıyoruz. Suya yapılan bu zam ile birlikte mağduriyet yaşanacak” diye belirtti. İşletmesini çalıştırmak için birçok giderinin olduğunu sözlerine ekleyen Ünlügül, şunları söyledi: “Suya yapılan zamla birlikte giderimiz daha da artıyor. Şu an aylık 200-250 TL su faturası geliyor. Yapılan bu zamla birlikte ortala 600 TL su faturası gelecek. İster istemez bunun ekmek fiyatına yansıması olacak. Biz de ekmek fiyatında böyle bir artış yaparsak insanların hali ne olur. Ekmek 1 lira iken şu an 1 lira 25 kuruş oldu. İlerleyen günlerde 1 buçuk lira da olur 2 lira da olur.”

Demhat Korkmaz isimli yurttaş ise tepkisini “Su bizim ama suyumuzdan yararlanamıyoruz” sözleriyle gösterdi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...