GAZETE SOKAK – Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum, içme suyuna fahiş zam yaptı. Meskenlerde metreküpü 2 TL’ye kullanılan su 2020 yılı itibariyle 6,25 TL’ye yükseltildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos’ta yeniden kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman, suya fahiş zam yaptı. İlk kayyum döneminde 620 milyon TL borçlandırılan Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MARSU) Genel Kurulu yapıldı. Belediye Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yönetimde olduğu dönem MARSU yönetimi tarafından getirilen ancak oy birliği ile reddedilen zam teklifi MARSU Genel Kurulu’nun ana gündem maddesi oldu. Kayyum atanmasının ardından oluşturulan MARSU yönetimi ilk iş olarak içme suyu tarifesi ve atık su bedellerine fahiş zam yaptı.

SU ÜCRETİ 3’E KATLANDI

Kent halkı bugüne kadar metreküpü 1 TL, atık su bedeli de 1 TL olmak üzere KDV hariç 2 TL’ye içtiği suyu 6.25 TL’ye içecek. Genel Kurul’da yapılan zamlarla birlikte 2020 yılının Mayıs ayından itibaren 31 Aralık’a kadar metreküpü 4,20 TL ve atık su bedeli 2,05 TL’den olmak üzere suyu 6,25 TL’ye kullanacak.

MARSU Genel Kurulu’nda alınan kararlara göre, 1 Ocak 2020 ile 30 Nisan 2020 tarihleri arasındaki su ücreti KDV hariç 4,75 TL olarak belirlendi. 1 Mayıs 2020 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasındaki su fiyatı ise, KDV hariç 6,25 TL olarak belirlendi.

SAYAÇ OKUMA TAŞERONA VERİLDİ

Öte yandan daha önce MARSU tarafından yapılan sayaç okuması da özelleştirildi. MARSU’nun ihalesini 48 milyon TL’nin üzerinde bir fiyat ile en yüksek teklifi veren Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kent A.Ş. aldı. Belediye iştiraki olan Kent A.Ş. ise sayaç okuma işini daha düşük bir bedelle taşeron bir firmaya devretti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...