CİVAN DEĞER

GAZETE SOKAK – Batman’da kayyum döneminden kalan belediyenin borcunu bahane ederek kent merkezine içme suyu dağıtan depoların enerjisini 2 gün önce kesip 500 bin nüfuslu şehri susuz bırakan DEDAŞ alınan mahkeme kararını dinlemedi.
Bugün mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen kenti susuz bırakan DEDAŞ’a tepki yağıyor.

HALK TEPKİLİ

İki günden beri susuz yaşamak zorunda kalan Batmanlılar DEDAŞ’a tepki göstererek, “Alınan mahkeme kararını hiçe sayan DEDAŞ yetkilileri açık bir şekilde hukuk yasalarını ciğnemektedir. Yaptıkları ne insanlığa ne de vicdana sığar. DEDAŞ hukukla beraber insanlığı da çiğnemektedir. DEDAŞ yetkililerinin bu barbarca yaklaşımdan vazgeçmesi ve bir an önce en temel ve insanı ihtiyacımız olan suyumuzu bırakması gerekmektedir’ dedi.

EŞBAŞKANLAR: HİÇ KİMSENİN HALKIMIZI ENERJİSİZ VE SUSUZ BIRAKMAYA HAKKI YOKTUR

Konu ile ilgili açıklama yapan Batman Belediye Eşbaşkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, DEDAŞ’ın mahkeme kararını dinlemeyip Batman halkını ve iradesini çiğnediğine dikkat çekerek, “Hiç kimsenin bizleri ve şehrimizi enerji kesintisi yaparak halkımızın temel insani haklarından biri olan su hakkını engellemeye hakkı yoktur. Üçüncü kez yapılan bu yanlıştan dönülmesi için elimizden geleni yapıyor ve yapmaya devam edeceğiz. DEDAŞ’ın bir an evvel bu yanlıştan vazgeçip mahkeme kararına uymasını bekliyoruz. Şu unutulmamalıdır ki hukuken verilen kararlara uymamak halka verilen eziyetin ötesinden başka bir şey değildir” diye konuştu.

İHD BATMAN ŞUBE EŞBAŞKANI AV. DEVRAN YILDIZ

İHD ŞUBE BAŞKANI YILDIZ: HUKUK EGEMENLER İÇİN İŞLENMİŞTİR

İHD Batman Şube başkanı Av. Devran Yıldız ise hukukun egemenler için değil, hak ve adalet yana ezilen halklar için doğru bir temelde işlemesi gerektiğini hatırlatarak şöyle dedi:
“Mahkeme kararlarına uymamak gibi bir akım oluştu. Egemenler için hukuk işletilmiyor. DEDAŞ, keyfi davranarak suç işlemeye devam ediyor. Hem suç işliyor hem de uyması gereken hukuku bizzat kendileri çiğniyor. Mahkeme kararı olmasına rağmen bir kentin su ihtiyacını karşılayan pompaların elektriklerini kesmek ancak bir mafya şirketi uygulamasıdır.”

HASTALAR DİYALİZE GİREMEDİ

Öte yandan kesilen enerji nedeniyle susuz kalan sağlık kuruluşları gelen hastaları evlerine geri göndermek zorunda kaldı. DEDAŞ’ın sebep olduğu su kesintisi nedeniyle akşam diyaliz cihazına bağlanması gereken böbrek hastaları, diyalize giremeden evlerine gönderildi. Uzmanlar özellikle kilolu böbrek hastalarının diyaliz tedavisinin aksaması halinde kalp krizi geçirebilecekleri uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...