Alevi kurumları, Sivas katliamının 25’inci yıldönümü kapsamında farklı merkezlerde anma etkinliği gerçekleştirdi.

Alevi kurumları Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri ‘ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın, 2 otel görevlisi olmak üzere toplam 35 kişinin öldüğü katliamın 25’inci yıldönümünde anma programları gerçekleştirdi.

‘KATLİAMLAR AYDINLATILANA KADAR MÜCADELEMİZDEN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şubesi, şube binasında anma etkinliği düzenledi. Anmaya, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Divan Üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl yöneticileri, Şeyh Said Derneği üyeleri ve Eğitim-Sen temsilcileri katıldı. Anmanın yapıldığı salona, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu ve üzerinde “1993’ten bugüne katliamlar sürüyor” yazılı pankart asıldı. Anma, yapılan saygı duruşuyla başladı.

Anmada kısa bir konuşma yapan PSAKD Şube Başkanı Cafer Koluman, katliamın üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen hala katliamın aydınlatılmadığını ifade etti. Dönemin iktidar partisi, siyasetçiler ve kamu görevlilerin tutunduğu tavrın katliamın önünü açtığına dikkat çeken Koluman, “Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi. OHAL kapsamından çıkarılan KHK’lerle yaşatılan mağduriyetlere de değinen Koluman, 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarına da değinerek çocuklar, gençler ve gelecekleri için kaygılı olduklarını dile getirdi.

Yaşanan tüm katliamların birbiriyle bağlantılı olduğunu ifade eden Koluman, “Madımak Oteli’nde yaşadığımız katliamın aydınlatılmamasından kaynaklı Gazi’yi, Suruç’u, 10 Ekim’i, Taksim’i, Antep’i ve Reina’yı yaşadığımızı biliyoruz. Ve diyoruz ki hak ve hakikat, adalet arayışımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Katliamlar aydınlatılana kadar mücadelemizden asla geri adım atmayacağız” dedi.
Anma, Alevi Dedesi’nin okuduğu duadan sonra deyişler eşliğinde yapılan semahla son buldu.

‘2 TEMMUZ’DA SİVAS’TA OLUN’ ÇAĞRISI

Malatya PSAKD Şubesi 2 Temmuz’da “Sivas’ta olun” çağrısı yaptı. Malatya PSAKD adına basın metnini okuyan Yönetim Kurulu Başkanı Latife Ulutaş, 25’inci yılında Sivas Madımak katliamında yaşamını yitirenleri andıklarını söyleyerek herkesi meydanlarda, alanlarda olmaya ve anmaya katılmaya davet etti.

Herkesi 2 Temmuz’da Madımak Oteli’nin önünde Pir Sultan Abdal’ın “Dönen Dönsün Ben Dönmezem Yolumdan” şiarıyla buluşmaya davet eden Ulutaş, “Madımak katliamını unutmadık, unutmayacağız! Sivas’ın ışığı sönmeyecek, çeyrek yüzyıllık davamız ulu divana kalmayacak” dedi.

‘MÜCADELE SONSUZA DEK SÜRECEK’

Adana’da Akkapı Kültür Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (AKED) üyeleri, anma etkinliği düzenledi. Seyhan ilçesine bağlı Akkapı Mahallesi’nde bulunan AKED binasının bahçesinde düzenlenen anma etkinliğine çok sayıda kişi katılırken, 24 Haziran’da Adana’da milletvekili olarak seçilen HDP’li Tülay Hatimoğulları ve Kemal Peköz de destek verdi.

AKED Şube Başkanı Hüseyin Cömertpay, katliamın acısını yüreklerinde taşıdıklarını kaydetti. Ülkeyi gerici ve karanlık güçlere teslim etmeyeceklerini ve mücadeleyeyi sonsuza dek sürdüreceklerini belirten Cömertpay, “Biz aleviler geçmişte olduğu gibi bugün de insanın eşit koşullarda, eşit yaşam hakkı, eşit yurttaşlık, doğa dengesinin korunması gibi haktan hukuktan yana olan tüm demokratik eylemlerde ön saflarda yer almakta ve mücadelemizi sürdürmekteyiz. Biz halkların kardeşliğini ayakta tutan gövdeyiz. Yıllardır süre gelen bu katliamlar bizi inandığımız değerlerden asla bir nebze bile uzaklaştırmadı ve umutsuzlaştıramadı” dedi.

Anma etkinlik Umadikum müzik grubunun müzik ve şiir dinletisiyle son buldu. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...