GAZETE SOKAK – Lice ve Hani ilçelerinin kırsal alanında 4 Ekim günü 65 mahalle ve mezrada ilan edilen sokağa çıkma yasağı bir haftanın ardından kaldırılırken, Diyarbakır Valiliği, bölgede başlatılan askeri operasyonun da bu sabah sona erdirildiğini belirtti.

Diyarbakır’ın Lice ve Hani ilçelerine bağlı 65 mahalle ve mezrada 4 Ekim sabah saat 06.00’da sokağa çıkma yasağı ilan edilerek askeri operasyon başlatıldı. Operasyonun yoğunlaştığı Birlik (Çemê Elika) Mahallesi’nde askerler, düne kadar evlerin kapısında nöbet tutarak yurttaşların evlerinden dışarı çıkmasına izin vermedi. Abluka altında tutulan mahallede, yurttaşlar, askerler tarafından tehdit edildi. Yurttaşların yiyecek ihtiyaçlarını karşılamasına izin verilmezken, mahalledeki hayvanlarda günlerce aç bırakıldı. Mahallenin üst kısımlarının ise askerler tarafından sürekli bombalandığı belirtildi.

Elektrik ve suların kesildiği mahallede yurttaşlara ait sebze bahçelerinin de askerler tarafından tahrip edildi. Yaklaşık 100 kovaya yakın toprak altında gömülen çökelek ve tereyağının da korucu ve askerler tarafından çıkartılıp, götürüldüğü öğrenildi.
Öte yandan 8 Ekim günü akşam saatlerinde Mehmet Ali Oyunlu (82) ve Mehmet Oyunlu (45) adlı yurttaşlar gözaltına alındı.

YASAKLI MAHALLE VE MEZRALAR

Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği yerleşim yerleri şöyle: Hani ilçesine bağlı Kaledibi, Akçayurt, Topçular, Y. Turalı, Kalaba, Uzunlar, Serenköy, Kırım köyleri ile Başaklı, Güzelce, Taşburun, Karapilyari, Mezartarlası, Sıraevler, Horsel, Çay, Damlatepe, Uysal, A. Turalı, Gürbulak, Veziri, Aka, Karmen, Mazılı, Çağıl mezraları; Lice ilçesine bağlı Şenlik, Birlik, Abalı, Erginköy, Tuzlaköy, Çeper, Daralan, Duruköy, Güçlü, Örtülü, Saydamlı, Bayırlı, Yamaçlı, Kıralan, Dernek köyleri ile Elmadere, Ağılçık, Akçapınar, Ayaz, Şakan, Boyluca, Dahlık, Alikahya, Hacımusabey, Kutlamış, Vilu, Arpacık, Karadere, Sivritepe, Körtan, Körha, Seyrek, Silkito, Sumaklı, Zıraht, Acımeşe, Mengüsi, Puneyn, Çalıbükü, Kijikbadem mezraları.

YASAK KALDIRILDI

Diyarbakır Valiliği yaptığı açıklamada, Lice ve Hani ilçelerinde 65 mahalle ve mezrada ilan edilen sokağa çıkma yasağının gece saat 24.00’da kaldırıldığı belirtildi. Açıklamada, 3 Ekim günü saat 22.00’dan itibaren jandarma özel harekat timleri, jandarma komando timleri, korucular ve polis özel harekat timleriyle bölgede başlatılan askeri operasyonun da Mustafa bugün saat 05.00 itibariyle tamamladığı kaydedildi. (Kaynak: MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...