GAZETE SOKAK – FHKÖ Politbüro üyesi Leyla Halid, Leyla Güven’in ardından açlık grevindeki HDP’li milletvekillerini ziyaret etti. Tayip Temel ise “Bir çok yönüyle ortak bir kaderi paylaşıyoruz. Leyla Güven’i ve bizi ziyaret etmesi şüphesiz güç ve moral verdi. Sesimize ses kattınız” dedi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKÖ) Politbüro üyesi Leyla Halid, İmralı tecridine karşı 159 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’i evinde ziyaret ettikten sonra açlık grevinde olan HDP’li milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ı ziyaret etti. HDP’li 3 üç ismin eylemlerini sürdürdükleri HDP İl Örgütü binasına gelen Leyla Halid, bir araya geldiği milletvekilleri ile sohbet etti.

Filistin ve Türkiye’de benzer uygulamaların olduğunu dile getiren Halid, bu uygulamalara karşı cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemlerinin de ilk olmadığını belirtti.

‘AÇLIK GREVLERİ ÖZGÜRLÜĞE ÇAĞRIDIR’

Türkiye’ye daha önce yaptığı ziyareti sırasında da cezaevlerinde açlık grevi eylemlerinin olduğunu anımsatan Halid, “Özgürlük istiyorlardı. Aynı zamanda açlık grevinin kendisi özgürlüğe çağrıdır. Leyla Güven ile görüştüm. Çok güçlü bir kadın. Kendimi ona karşı bir sorumluluğum var gibi hissettim. Leyla Güven, yoldaşlarını korumak ve bu durumu protesto etmek için yaşamını ortaya koyuyor. Bunu özellikle Sayın Öcalan için yapıyor. Mesajı tüm dünyaya yayıldı” diye belirtti.

Kamuoyunun açlık grevi eylemcilerini ve taleplerini desteklediğini dile getiren Halid, “Leyla Güven de sizler de açlık grevine girdiniz ve halkınız sizi destekliyor. Dünyadaki farklı organizasyonlar da sizi destekliyor. Hiçbir insan, bu insan hakları ihlallerini kabul edemez. Çünkü cezaevindeki insanlarla uğraşıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘UMARIM HÜKÜMET AÇLIĞIN SESİNİ DUYAR’

Leyla Halid, ardından Hükümetin bu eylemler karşısında sürdürdüğü sessizliği üzerinde durdu.
Halid, bu konuda şunları söyledi:

“Hükümet cevap vermedi ama en azından parlamento cevap vermeliydi. Umarım parlamentonuz bu ihlallere karşı olduğunu bildirecektir. Sizler de parlementersiniz, ben de parlamenterim. İsrail cezaevlerinde de çok sayıda parlamenterimiz var. O yüzden mücadelemiz ortak. Bu mücadeleyi devam ettirmemiz gerekiyor. Ama araçları değiştirmemiz gerekiyor. Umarım hükümet sesinizi duyar. Tüm halkımızdan size selamlar var. Açlığınızla hem bizimle hem tüm dünyayla konuşuyorsunuz. Öncelikle sağlığınızın iyi olmasını diliyorum. Umarım mücadelenizin sonuçlarını alırsınız.”

TEMEL: SESİMİZE SES KATTINIZ

Açlık grevindeki isimlerden Tayip Temel ise, Leyla Halid’in ziyaretinden oldukça memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Temel, “Kürtler, Leyla Halid’i yakından tanır. Kürtler mücadelenizi ve yürüttüğünüz uzun soluklu özgürlük çabanızı da çok iyi biliyor. Birçok yönüyle ortak bir kaderi paylaşıyoruz. Leyla Güven’i ve bizi ziyaret etmeniz, şüphesiz güç ve moral verdi. Sesimize ses kattınız” dedi.

‘KÜRT SİYASETİNİN EN ÖNEMLİ AKTÖRÜ TECRİT EDİLMİŞ’

Türkiye’de yasaların uygulanması amacıyla mücadele ettiklerini vurgulayan Temel, “Kürt siyasetinin en etkili ve önemli aktörü tecrit edilmiş durumda. Bu Türkiye’deki sorunları ağırlaştırıyor. Kürtler üzerindeki jenositi derinleştiriyor. Aslında sorunların çözümü gecikiyor ve savaşın derinleşmesine neden oluyor. Bu yüzden tecridin kalkması, birçok sorunun çözümü anlamına geliyor. Bu eylemle Kürtlerin halk olarak tecrit edildiği görüldü” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE TARİHİNİN EN KALABALIK AÇLIK GREVİ’

Taleplerinin hukuki olduğunun altını çizen Temel, şunları söyledi: “Türkiye tarihinin en kalabalık sayıdaki açlık grevi sürüyor. Hükümetin, parlamentonun duyarsızlığı biliyoruz ama mutlaka kazanacağımızı biliyoruz. Türkiye’de, Ortadoğu’da ve dünyanın her yerinde haklı olan, meşru olan halklar mutlaka kazanacak. Filistin halkı da dahildir.”

Yapılan sohbetin ardından açlık grevindeki milletvekilleri ile birlikte fotoğraf çeken Leyla Halid, sonrasında parti binasından ayrıldı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...