GAZETE SOKAK – Tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi eyleminin 83’üncü gününde olan Leyla Güven’in, halsiz ve iştahının kapalı olduğunu, zaman zaman sıvı almakta zorlandığını ifade eden DTO Başkanı Mehmet Şerif Demir, ciddi oranda kilo kaybı ve kas kitlesinde azalma olduğunu söyledi.

Mezopotamya Ajans‘ın haberine göre, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım’da başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 83’üncü gününde devam ediyor. Güven, tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde başlattığı eylemi, 25 Ocak’ta görülen dava duruşmasında tahliye edilmesi ardından evinde sürdürüyor.

SAĞLIK KONTROLLERİ YAPILIYOR

Güven’in sağlık durumu da ciddiyetini koruyor. Diyarbakır Tabip Odası (DTO) tarafından oluşturulan heyet, Güven’in rutin sağlık kontrollerini yapıyor. DTO Başkanı Mehmet Şerif Demir, kamuoyunun Güven’in sağlık durumuna ilişkin kaygıları üzerine heyet oluşturduklarını söyledi. Demir, avukatlarının talebi üzerine Güven’in sağlık durumunda oluşan etkilerin tespit edilmesi ve açlık grevi eylemi boyunca uzman bir heyet tarafından gözlem altında tutulması için çalışmalara başladıklarını da belirtti.

‘CİDDİ ORANDA KİLO KAYBI’

Demir, heyetin ziyaret ettiği Güven’in kendisini iyi hissetmemesinden dolayı muayenenin gerçekleştirilemediğini söyledi. Güven’in halsiz ve iştahının kapalı olduğunu, zaman zaman sıvı almakta zorlandığını ifade eden Demir, ciddi oranda kilo kaybı ve kas kitlesinde azalma olduğunu gözlemlediklerini dile getirdi.

Demir, Güven’i muayene etmek üzere heyetin önümüzdeki günlerde tekrar bir ziyaret gerçekleştireceğini ifade etti.

CEZAEVLERİNDE EYLEM SÜRÜYOR

Güven’in yanı sıra aynı taleple cezaevlerinde tutukluların 16 Aralık’ta başlattığı açlık grevi 45’inci, Federe Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Hewlêr’de Nasır Yağız’ın eylemi 70’inci, Birleşik Krallık’ın
Galler bölgesinde İmam Şiş’in eylemi 44’üncü, Fransa’nın Strazburg kentinde ise bir grubun başlattığı eylem 44’üncü gününde devam ediyor.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP eski Milletvekili Selma Irmak da 15 Ocak’ta başlattığı açlık grevini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...