GAZETE SOKAK – DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in tecridin kaldırılması talebiyle sürdürdüğü açlık grevi eylemi 107’nci gününe girdi.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in sürdürdüğü açlık grevi 107’nci gününe ulaştı.

8 Kasım 2018’de tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevine başlayan Güven, 25 Ocak’ta tahliye edilmesi sonrasında da eylemini Diyarbakır’daki evinde sürdürmeye devam etti.

107’nci gününe ulaşan eylemi nedeniyle hayati risk sınırını çoktan aşan Leyla Güven, durumunun ağırlaşması üzerine 13’ta hastaneye kaldırılmış, ancak tedaviyi reddetmesi nedeniyle evine geri getirilmişti.

Açlık grevinini sürdüren Güven’i bugüne kadar hem Türkiye’nin farklı yerlerinden hem de ülke dışından bir çok kurum ve kuruluş temsilcisi ziyaret etti. Güven’e son olarak dün Karadeniz bölgesinden gelen bir heyet ile Barış Anneleri ziyarette bulundu.

Tecride karşı sürdürdüğü eylemini kararlılıkla devam ettiren Leyla Güven’in yanı sıra aralarında siyasetçiler, gazetecilerin de bulunduğu Türkiye cezaevlerindeki 315 tutuklu da açlık grevinde. Bu isimlerden Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP eski Milletvekili Selma Irmak’ın eylemi 39’üncü gününe ulaşmış durumda.

Ülke dışında ise, Federal Kürdisdtan Bölgesi’nin Hewler kentinde HDP Temsilcisi Nasır Yağız’ın eylemi 94, Strasburg’da sürdürdülen eylem 68, Galler’de İmam Şiş’in sürdürdüğü eylem ise 66’ncı gününde.

Hem Leyla Güven hem de diğer isimlerin sürdürdüğü bu açlık grevleri nedeniyle kamuoyunda yükselen tepkilere ve adım atılması konusunda yapılan çağrılara rağmen, iktidarda bulunan AKP Hükümeti tarafından tecridin sonlandırılmasına dönük bir adım atılmış değil. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...