GAZETE SOKAK – İmralı ‘tecridinin’ kaldırılması talebiyle DTK Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 102’nci gününe girdi. Güven’in evinin önünde polis ablukası da devam ediyor.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde 8 Kasım 2018 tarihinde başlattığı ve 25 Ocak’ta tahliye edildikten sonra evinde sürdürdüğü süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 102’nci gününe girdi.

Güven’in, açlık grevi devam ederken 12 Ocak’ta PKK Lideri Abdullah Öcalan kardeşi Mehmet Öcalan’la görüştürüldü. Görüşme sonrası Güven, Öcalan’ın kardeşiyle bir defaya mahsus olarak görüştürülmesinin tecridin kalkması anlamına gelmediğini, tecrit kalkana kadar açlık grevini sürdüreceğini söyledi.

EYLEMİNE EVİNDE DEVAM EDİYOR

Avukatlarının, 25 Ocak’taki duruşmaya protesto amaçlı katılmadığı duruşmada Güven tahliye edildi. Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden ambulansla Bağlar ilçesine bağlı Bağcılar mahallesindeki evine götürülen Güven, açlık grevini burada sürdürmeye başladı.

TIBBİ MÜDAHALEYİ REDDETTİ

Açlık grevinde geçirdiği zamanın ilerlemesi nedeniyle sağlık sorunları artan Güven, 13 Şubat’ta kusma ve göğüs sıkışması, nefes alıp vermede zorlanma ve aşırı dikkat dağınıklığı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Bilincinin geçici olarak kapanmasıyla hastaneye kaldırılan Güven, kendine geldiğindeyse tıbbi müdahaleyi reddetti. Güven, müdahaleyi reddetmesinin ardından tekrar evine götürüldü.

DESTEKLER GELMEYE DEVAM EDİYOR

Güven’in, süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine, ilk günden itibaren dünyanın birçok yerinden aydın, yazar, siyasetçi ve akademisyenlerin destekleri devam ediyor. En son 20 Alman kadın vekil de yayınladıkları deklarasyonla Güven’in talebinin kendi talepleri olduğunu açıkladı.

100’ÜNCÜ GÜNDE YÜRÜYÜŞ

HDP’li vekillerin, Güven’e destek vermek için “100’üncü gününde Leyla’ya, tecridi kırmaya” sloganıyla 15 kentten başlattığı yürüyüş 15 Şubat’ta Diyarbakır’da sonlandı. Güven’in evine gitmek isteyen vekiller, polis saldırısı ve engellemeleriyle karşılaştı. Tüm engellemelere rağmen Güven’in evine yakın bir noktada yaptıkları açıklamayla yürüyüşü sonlandırdı.

Güven, 100’üncü gününde verdiği mesajda, “Beni ayakta tutan cezaevlerindeki direniş ve kadınların öncülüğünde devam eden direnişleridir” dedi ve sessiz kalanları da şu sözlerle eleştirdi: “Beni bu eylem karşısında sessiz kalanlar öldürür. Bu eylem toplum için sınavdır. Bu sınavı atlatamayanlar yarın da ‘biz hak savunucusuyuz, insanız’ diyemeyecekler.”

Güven’in Bağcılar mahallesindeki evinin önünde polis ablukası devam ederken, çevredeki esnaf da bu duruma tepkili.

TUTUKLULARIN AÇLIK GREVİ DEVAM EDİYOR

Güven ile aynı taleple cezaevlerinde ilk grubun başlattığı açlık grevi eylemi 64, HDP Hewlêr Temsilcisi Nasır Yağız’ın eylemi 89, Fransa’nın Strasbourg kentindeki 14 eylemcinin 63, Galler’de İmam Şiş’in 63, Maxmur’da İştar Meclisi Üyesi Fadile Tok’un eylemi 29, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP eski Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ın eylemi ise 34’üncü gününe girdi.

Cezaevlerinde her geçen gün yeni gruplar süresiz-dönüşümsüz açlık grevine dahil oluyor. Şimdiye kadar 300’ü aşkın tutuklu açlık grevindeyken, dönüşümlü açlık grevi eylemleri de devam ediyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...