GAZETE SOKAK – TUAY-DER kongresinde konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, cezaevlerinde artan baskı ve işkence uygulamalarına ilişkin Adalet Bakanı’na seslenerek, “Cezaevindeki baskılar derhal son bulmalı” dedi.

MA’nin haberine göre, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) 1’inci Olağanüstü Kongresi’ni gerçekleştirdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Binası’nda yapılan kongreye Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP milletvekilleri ve yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, tutuklu yakınları ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

KÜRTLER STATÜ İSTİYOR

Kongrede konuşan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekilli Leyla Güven, Kürtlere yönelik baskı politikalarına dikkat çekerek, “Kürtler statü istiyor. Bu statü için direnenler cezaevlerine konuldu. Ancak direniş burada da artarak devam etti. Cezaevlerinde halen baskı devam ediyor. Onlar bilsin ki; zindan direnişi hiçbir zaman geri adım atmamıştır, atmayacaktır. Tarih, zindan direnişlerinin şahididir. Esat Oktay’a karşı geri adım atılmadı. Baskılar karşısında suskunluğunu sürdüren Adalet Bakanı yaşanan ihlallere ilişkin bir şey yapmalı. Cezaevlerinde devam eden baskılar derhal son bulmalı” dedi.

‘CEZAEVLERİ ÖNCÜ ROL OYNUYOR’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın, kendisiyle 8 yıl aradan sonra yapılan avukat görüşmelerinde verdiği mesajlara işaret ederek, Öcalan’ın ortaya koyduğu çözüm önerisinin dikkate alınması gerektiğinin altını çizen Güven, “Doğru yoldaşlık ile barışı getirebiliriz” diye konuştu.

Ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, kongrenin önemine değinerek, “12 Eylül faşizminde boğulmak istenen Kürtler, direniş ile haklarını elde etti. Açlık grevlerinde direnenlerde bunun bir zinciridir. Sayın Öcalan üzerinde uygulanan tecrit de direniş sonucu kırılmıştır. Tutsakların rolü ve misyonu bir daha gösterdi ki; cezaevleri halkların öncü rolü görevini üstlendi. Tutsakların direnişi bu kez sistematik işkence ile bastırılmak isteniyor. Ancak bu direnişin önüne geçemiyorlar” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından seçime geçildi. Tek listeyle yapılan seçimde, TUAY-DER Eş Başkanlığı’na Elif Haran ile Mehmet Emin Güzel seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...