GAZETE SOKAK – Meclis’teki yemininin ardından HDP Genel Merkezi’ne geçen Leyla Güven, “Evet kapı aralandı bundan sonrası bizim çabamıza bağlı” diyerek mücadeleye devam edeceğinin mesajını verdi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018 tarihinde açlık grevine başlayan ve 200 gün boyunca açlık grevini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, tedavisinin ardından geldiği Meclis’te yemin etti. Güven buradan da HDP Genel Merkezi’ne geçti. Güven, partinin genel merkezine devam eden Parti Meclisi (PM) toplantısına katılanlar tarafından alkışlar ve zılgıtlarla karşılandı.

Güven, açlık grevi sürecinde ortaya konulan çaba ve sahiplenmenin önemine dikkat çekti. Güven , “Açlık grevine başlarken aslında grup disiplinine aykırı bir durumdu ama beni anlayacağınızı düşündüm ve siz de hiç tereddüt etmediniz beni anladınız. Başta Beyaz Tülbentli Annelerimiz olmak üzere Eş Genel Başkanların ve partinin bütün kademelerinde çalışan arkadaşların, milletvekillerinin, belediye başkanlarının çalışmalarını izledim. Herkes ama herkes benim ismimi zikrederek bu direnişi sahiplenmeye çalıştı” dedi.

‘DİRENİŞ BİR NOKTAYA GETİRDİ BİZİ’

Açlık grevi sürecinde dayanışmanın kendisini çok etkilediğini kaydeden Güven, “Dayanışmaya gelen Karadeniz heyetinden tutalım özellikle Türkiye cephesinden gelen bütün yoldaşlar müthiş destek verdiler. Kakai heyetinden tutalım Başûr’dan, Rojava’dan, Rojhilat’tan gelen yoldaşların dayanışması çok farklıydı. Diyordum evet onlarda sesimizi duymuş. Yurt dışından heyetler geliyordu, evet onlar da duymuş. Demek ki herkes duydu, demek ki tecrit artık herkesin gündeminde. Dolayısıyla başta alanları terk etmeyen kadınlar olmak üzere bütün halkımız imkan dahilinde direndi ve direniş bir noktaya getirdi bizi” ifadesinde bulundu.

‘MÜCADELE DEVAM EDİYOR’

Mücadelenin devam ettiğini vurgulayan Güven, sözlerini şöyle sürdürdü: “Evet kapı aralandı, Bundan sonrası bizim çabamıza bağlı. Bütün kurumlar herkes elinden gelen her şeyi yaptı. Sonuçta kazanım varsa eğer o kazanım hepimizin. Ben sadece ilk adımı attım. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Yolumuz uzun ama tünelin ucunda ışık görüyorum. Umuyorum o ışığa en kısa zamanda ulaşırız.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...